Láska k rostlinám, touha vycestovat za vzácnými kusy nebo často prostě jen náhoda je za vášní kaktusářů. Jejich výstavu v Základní škole praktické, speciální a logopedické v Žatci mohou lidé navštívit ještě dnes.

„Lidé se nám často smějí, že už máme plechové ruce a je to pravda,“ prozrazuje poznávací znamení kaktusářů s úsměvem na rtech duše výstavy Alexander Táslar a drží přitom jeden z kaktusů za nejpichlavější část.

V Žatci si můžete i dnes prohlédnout na 300 druhů kaktusů nebo sukulentů. Výstava začala včera. Celkem pěstitelé vystavují přes tisíc rostlin. Je to ale jen malá část jejich sbírek, kdyby chtěli ukázat vše, několik nákladních aut by nestačilo. „To se ani nedá spočítat, kolik toho doma mám. A jak jsem se k tomu dostal? Prostě náhoda,“ pokračuje Táslar.

Další kaktusář ho doplňuje. „Já třeba rád cestuji za vzácnými kaktusy. Byl jsem už v Mexiku, jezdí se často do Jižní Ameriky,“ vypráví.

Velké množství rostlin má doma i Jiří Kruliš. „Mám zhruba 1200 druhů, kolem deseti tisíc rostlin,“ představuje svou sbírku.

Na výstavu chodí dospělí i děti, často přicházejí celé třídy. „Vystavovat po školách se nám osvědčilo, jezdíme po různých městech, děti to zajímá. Každému zájemci o pěstování kaktusů poradíme, posloužíme, vše, co bude v našich silách,“ říká Alexander Táslar. Výstava dnes končí.