Do mezinárodního projektu za záchranu mořských želv na ostrově Borneo v Indonésii se zapojili školáci ze ZŠ na náměstí 28. října v Žatci. Poslali na místo různé hračky, obrázky, ušité figurky želviček a další věci, související se želví tématikou. V květnu za dětmi do žatecké školy přijela cestovatelka a milovnice přírody Alexandra Zdeňková, která působila v místě jako dobrovolník a pod vedením bioložky Hany Svobodové pomáhala přímo na místě na ostrově Borneo.

„Posílali jsme na ostrov Borneo hračky – želvy či ušité želvičky. To všechno v rámci projektu tam dopravila se skupinou dalších dobrovolníků Alexandra Zdeňková. Teď na oplátku přijela za našimi dětmi a vyprávěla jim o průběhu celé indonéské akce, o mořských želvách, ukázala snímky z tamní krásné přírody," uvedla učitelka Štěpánka Šupejová, která se s dětmi zapojila do projektu.

Hodina se zajímavou návštěvou děti úplně pohltila, uběhla jako voda. Děti si s radostí prohlížely fotografie, kde byly indonéské děti s výrobky a dárky, které vyráběli právě školáci v Žatci. V závěru cestovatelka jako poděkování za účast v projektu dětem předala pexeso a vzdělávací deskové hry o želvím životě a nebezpečích, která želvám hrozí. Děti formou této hry postupně i samy přicházejí na to, jak se dá želvám pomoci.

Mořské želvy v Indonésii jsou ohroženy kvůli nelegálnímu vybírání vajec z jejich hnízd, dále také kvůli velkému množství přírodních predátorů, kteří útočí na vejce, a zejména pak na čerstvě vylíhnuté želvičky, jež se po opuštění hnízda složitě dostávají přes pláž do moře. „Z jednoho tisíce nakladených vajíček přežije do dospělé formy života pouze jediná želva," uvedla mj. Alexandra Zdeňková. Čeští dobrovolníci v Indonésii působí už od roku 2010.     Alena Dukátová