Další projednání je u soudu nařízeno na 6. a 7. dubna, během těchto hlavních líčení by už rozsudek zaznít mohl. „Záleží to také na procesní aktivitě účastníků,“ sdělil mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiří Barč.

Krajský soud se k případu vrátil v lednu. Čtyřměsíční pauzu soudce vysvětlil objemem materiálu, který musel prostudovat. Loni se k celé věci vyjadřovali obžalovaní, při posledních jednáních vypovídali svědci. Například pracovník Státního fondu životního prostředí (SFŽP). ŽT v roce 2015 prováděla rekonstrukci dvou uhelných kotlů ve výtopně v Perči a na projekt za 83 milionů dostala evropskou dotaci 36 milionů korun. Když ŽT předložila SFŽP žádost o proplacení dotace, byly v ní podle obžaloby nepravdivé údaje.

Výtopna Žatecké teplárenské v Perči u Žatce
Teplárna prohrála soud o štěpku. Hrozí jí, že bude platit miliony

Podle původního projektu měla v areálu v Perči vyrůst za 1,8 milionu korun budova, ve které by se skladovalo pět tisíc litrů topného oleje. Ten se využívá k zapalování uhelných kotlů. Ve skutečnosti se nakoupily menší nádrže, sklad se vůbec nepostavil. „V soupisu provedených prací bylo v rozporu se skutečností deklarováno, že Metrostav provedl pro objednavatele Žateckou teplárenskou určité práce. Ty ale neprovedl vůbec nebo je provedl v nižším rozsahu,“ shrnul státní zástupce Lukáš Otipka.

Obžalobě čelí tehdejší předseda představenstva ŽT Petr Šmíd, stavbyvedoucí společnosti Metrostav Daniel Folk a Tomáš Špirek, který při této investici zajišťoval technický dozor investora. Jako právnická osoba je obžalovaná městská firma, která dodává teplo a teplou vodu do většiny domácností v Žatci. U soudu vinu odmítli. „Sklad jsme z projektu vyňali a část dotace, půl milionu korun, vrátili,“ řekl Petr Šmíd.

Krajský soud v Ústí nad Labem začal projednávat údajné machinace v Žatecké teplárenské.
Poškodila teplárenská Unii? Tři lidé a městská firma stojí před soudem

Vzhledem k výši údajné škody, kterou obžaloba vyčíslila na 950 tisíc korun, hrozí poměrně vysoké tresty – od dvou do osmi let odnětí svobody. Žatecké teplárenské hrozí celá škála postihů. Například peněžitý trest nebo zákaz přijímání dotací. Součástí řízení je i nárok ministerstva životního prostředí ve výši jeden milion korun jako náhrada škody.

Na lednovém jednání žateckých zastupitelů nový předseda představenstva ŽT Jaroslav Hladký upozornil, že společnost řeší i další nejasnosti ohledně této zakázky. „Po rekonstrukci kotlů teplárna zaplatila dalších 12 milionů korun za věci s nimi spojenými, které ale neprošly výběrovým řízením,“ informoval Hladký. ŽT se proto obrátila na znalce s žádostí o názor, řešit to chce, až bude mít jeho zprávu.

Pro Žateckou teplárenskou to není jediný soudní spor. V závěru loňského roku prohrála u Vrchního soudu dlouholetou při s dodavatelem štěpky. S úroky se částka vyšplhala k 11 milionům korun. „Zaplatili jsme ji. V této věci máme podáno dovolání k Nejvyššímu soudu,“ řekl Jaroslav Hladký.

Budoucí trasu obchvatu Žiželic vyznačují kolíky
Obchvat Žiželic? Kvůli nebezpečí sesuvů může začít sloužit nejdřív za pět let