Jedno z „horkých" témat, které letos v lednu vyhrotilo politickou situaci v Žatci, jež vyvrcholila politickým převratem a návratem starostky Zdeňky Hamousové do vedení města, stále ještě neřešili žatečtí radní. Kdo bude sedět v představenstvu Žatecké teplárenské? Bude mít tři nebo pět členů? Budou členové jmenovaní starým vedením odvoláni? Vrátí se předchozí vedení? Zatím se neví.

„Toto téma je zatím otevřené, měli jsme v radě řadu urgentních bodů na projednání a zatím jsme se k němu nedostali. Určitě ale musíme rozhodnout co nejdříve, myslím, že to bude na programu hned na příští radě," uvedla pro Deník Zdeňka Hamousová, starostka Žatce.

Prosincové změny spustily lavinu i na radnici

V Žatecké teplárenské, společnosti, která dodává teplo velké části domácností v Žatci a ze sta procent patří městu, je hodně rušno od prosince loňského roku. Tehdy nové vedení města v čele se starostou Alešem Jelínkem těsně před vánočními svátky, hodně narychlo a ne úplně standardně, odvolalo tříčlenné představenstvo společnosti včetně Z. Hamousové.

Jmenovali pak nové lidi se zdůvodněním, že mají za společnost odpovědnost; jedním z důvodů měla být námitka, že vedení města nemělo být představenstvem řádně informováno. Jejich kritici si ale stěžovali, že nové vedení není vůbec veřejně známé, že nejde o odborníky. Výměna podle nich prý také byla účelová a předem připravená, informovanost údajně byla dobrá.

Ne úplně vysvětlené rychlé odvolání představenstva tehdy vyvolalo vlnu nevole. Stará rada města nakonec rozšířila počet členů v představenstvu na pět jen chvilku před svým svržením s tím, že jsou místa připravena pro opozici. Dvě místa jsou ale dosud neobsazená. Situace ve společnosti je nyní nepřehledná, neví se, zda budou současní členové odvoláni nebo jen doplněni, zda se do představenstva vrátí původní členové, starostka Hamousová a předseda Milan Lacko, který se nechal veřejně slyšet, že bývalé vedení města v čele s Alešem Jelínkem nehrálo „čistou hru".

Tři nebo pět členů představenstva?

Situace se totiž zatím dál neřešila a dá se očekávat, že kolem tohoto tématu bude v radě města hodně rušno. Starostka Hamousová by si přála, aby se situace už uklidnila, a věří, že se podaří jmenovat nové představenstvo. „Mám představu, že opět bude tříčlenné. Je to dostačující, více operativní. Budeme se tomuto tématu věnovat co nejdříve," řekla svůj názor Deníku. Upozornila také, že konečné slovo bude mít právě rada města. Na její rozhodnutí si ale budeme muset ještě nějaký čas počkat. Oponenti starostky tvrdí, že naopak pětičlenné vedení je lepší. Údajně znemožňuje, aby se třeba dva členové domluvili.

Žatecká teplárenská dodává teplo a teplou vodu pro velkou část Žatce. V rekonstruovaném provozu v Perči vyrábí také elektřinu. Každý rok generuje několikamilionový zisk a její hodnota je téměř půl miliardy korun. Ve firmě je zaměstnáno zhruba třicet lidí. V dalších letech ji čekají velké investice do modernizace, vynucené novými zákony.

Kolem společnosti je rušno prakticky po každých volbách, její řídící orgány procházejí změnami poměrně často v závislosti na rozložení politických sil v Žatci.