VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednali o prodeji teplárenské? Nikdy, ohrazuje se bývalé vedení

Žatec – Někteří žatečtí zastupitelé naznačují, že se v minulosti připravoval prodej Žatecké teplárenské. Nikdy, oponuje bývalé vedení, starostka a radní. Jednalo se prý jen o informování, aby město mělo informace o všech možnostech.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Vít Šimánek

Zvažoval se v minulých letech prodej Žatecké teplárenské, městské společnosti v hodnotě kolem půl miliardy, která zajišťuje teplo pro velkou část Žatce? Ano, tvrdí někteří zastupitelé z levé části politického spektra. Ne, nikdy, ohrazuje se bývalé vedení firmy i starostka Zdeňka Hamousová.

Kritici bývalého vedení a někteří zastupitelé argumentují dokumenty, které uvažovaný prodej naznačují, i přesto, že platilo usnesení, že se prodávat nebude. Jedna firma nabídku i učinila. Jejich oponenti ale tvrdí, že se jednalo jen o informování, aby nemohli být později nařčeni, že nějakou variantu nezvážili.

Zastupitelstvo, které by jediné mohlo prodej či pronájem schválit, o něm nejednalo.

K. Krčmárik poukazuje na dokument

Karel Krčmárik (KSČM) na archivním záběru„V Žatecké teplárenské byla nalezena kopie dokumentu Dohoda o zachování důvěrnosti informací. K podpisu došlo v roce 2013. Dokument pojednává o tom, že společnost souhlasí s tím, že poskytne důvěrné informace ČEZ v souvislosti s podáním indikativní nabídky na pronájem majetku či koupi akcií společnosti a druhu realizace rekonstrukce uhelného zdroje pro výrobu tepla. Byla uzavřena dohoda, ve které se teplárenská zavázala cizímu subjektu sdělit vše, co jej zajímá, aby se ujal vlády nad společností," uvedl Karel Krčmárik, zastupitel za KSČM.

„Na zastupitelstvech nám nebyla podána žádná informace o tom. Na otázku, zda se jednalo o prodeji či pronájmu nám bylo odpovězeno, že ne. A to i přesto, že od ČEZ přišel dopis, ve kterém jsou nabízeny dvě varianty řešení ovládnutí Žatecké teplárenské. Pronájem podniku nebo koupě padesáti až sta procent akcií," pokračoval Krčmárik. Některým městským poslancům vadí, že neměli informace a že se podobné kroky dělaly i přesto, že platilo usnesení zastupitelstva, že se teplárenská prodávat nebude. Že dohoda o zachování důvěrnosti existovala a že k nabídce na koupi či pronájem opravdu došlo, potvrdil také Petr Šmíd, současný předseda představenstva Žatecké teplárenské, i firma ČEZ Teplárenská, která nabídku učinila.

„Spekulace o možném prodeji Žatecké teplárenské se čas od času vynoří, ale rozhodně nejsou pravdivé," reagovala na nařčení starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

O prodeji se prý nikdy neuvažovalo

Výtopna Žatecké teplárenské v Perči u ŽatceVše prý bylo rychle odmítnuto. O nabídce a jednáních prý rada, která je zároveň valnou hromadou Žatecké teplárenské, věděla, nikdy ale údajně neuvažovala o prodeji, chtěla mít pouze informace. „Odmítám, že by bývalé vedení či rada města jednaly o prodeji. Společnost nás opravdu kontaktovala s nabídkou, mluvili jsme spolu, ale hned jsem řekla, že to předám radě města. Tam to proběhlo jako informace, o prodeji ani pronájmu se neuvažovalo, nabídku jsme rychle odmítli. Tím to skončilo," říká Hamousová. Její verzi potvrzují i další tehdejší radní.

„Připravovaly se tehdy investice v řádech desítek milionů korun v teplárenské a chtěli jsme mít na stole všechny varianty, jen informativně, aby nás později někdo neobvinil, že jsme nezvážili všechny možnosti. Že jsme nějak mohli výrazně ušetřit. Pověřili jsme tedy ředitelku, aby zjistila možnosti. Nabídky prodeje a pronájmu ale byly jen pro informaci, neuvažovalo se o nich," dodala Hamousová.

Šlo jen o informace, tvrdí i exředitelka

„O prodeji se vůbec neuvažovalo, nikdy. Dosvědčí to starostka i další radní. V roce 2013 se připravovaly varianty řešení rekonstrukce, bylo jich asi osm. Přišel pak návrh, aby bylo doplněno, informativně, i o vstup cizího kapitálu, prodej či pronájem. Na základě toho byla tato varianta zpracována, ale vůbec se s ní nepočítalo. Bylo to jen proto, aby nikdo neřekl, že jsme to opomenuli," uvedla také Alena Hlávková, bývalá ředitelka Žatecké teplárenské, která byla po změnách v komunálních volbách rychle odvolána.

Připomeňte si: Rozpad koalice, odvolání ředitelky teplárenské. V Žatci se to zase mele

Hlávková tvrdí, že návrh přišel od Aleše Jelínka. Ten to ale důrazně odmítl, navrhoval prý tehdy jen, aby se zvážilo možné partnerství s někým. Ne vstup cizího kapitálu.

Že nabídka společnosti ČEZ Teplárenská byla městem tehdy opravdu odmítnuta, potvrzuje i současný předseda představenstva Petr Šmíd, dosazený do vedení právě během rychlých změn po komunálních volbách. Řekli mu to prý zástupci společnosti ČEZ Teplárenská. Pozastavuje se ale nad tím, že mu bylo údajně také tvrzeno, že žádné takové nabídky a jednání neprobíhaly, ale ukázalo se, že ano. Také prý ve firmě úplně o tomto chyběly dokumenty. Vadí mu, že informace o městské firmě získala cizí společnost, prý ji několik měsíců zkoumal člověk ze společnosti ČEZ Teplárenská. Bývalé vedení to popírá. Podle Šmída musela být nabídka míněna vážně, pokud by prý byla zpracována jen jako podklady pro informaci města, nechala by si ji posuzující společnost zaplatit.

ČEZ Teplárenská nabídku učinila

ČEZ Teplárenská potvrdila, že nabídku dala, konkrétní vyjednávání ale komentovat nechce. Nechce říci, jak dlouho společnost v Žatci působila, ani jak byla nabídka vážná, nechtějí komentovat ani to, zda se jednalo jen o informativní záležitost. „Standardně nabízíme městům provozování teplárenského majetku, varianty řešení od nájmu až po koupi. Takže netajíme skutečnost, že máme zájem nabídnout Žatci řešení, které bude pro všechny výhodné. Projevili jsme standardní zájem. Na ostatní otázky a detaily vzhledem k platnosti Dohody o zachování důvěrných informací se nechceme a nebudeme vyjadřovat," odpověděl Deníku Petr Hodek, ředitel ČEZ Teplárenská.

Ředitelka Žatecké teplárenské společnosti Alena Hlávková (uprostřed) hovoří na lednovém jednání zastupitelstva města.V Žatci přitom platí usnesení zastupitelstva, že se teplárenská prodávat nebude. Městský zastupitel Krčmárik a někteří další jeho kolegové ale tvrdí, že bývalé vedení v čele s Alenou Hlávkovou činilo kroky ve směru možného pronájmu nebo prodeje. Naznačují, že se v tichosti něco takového připravovalo. Naznačují také, že současná dusná atmosféra kolem společnosti a emoce vzniklé rychlou výměnou členů orgánů společnosti mohla být vyvolána tím, že „plány byly překaženy".

Zastupitelstvo o věci nejednalo

Pravdou je, že případný prodej městské společnosti by museli schválit zastupitelé Žatce. A ti se jím nezabývali. A právě tím argumentují další městští poslanci, většinou z řad nezávislých a z „pravé strany". „Rada tehdy okamžitě řekla ne. Někdo jen vytváří iluzi. Jediný, kdo by o tom mohl jednat, je zastupitelstvo, a to o tom nikdy nejednalo. Nikdo jiný to prodat přece nemůže," uvedl zastupitel Jaroslav Hladký.

Spory kolem Žatecké teplárenské jsou ve městě dlouhodobé. Prakticky po každých komunálních volbách. V současnosti je situace hodně vyostřená, v Žatci se politici už téměř rok a půl nemohou dohodnout na standardním vedení města a dohadují se také o teplárenské prakticky na každém jednání. Po volbách došlo k rychlému odvolání Aleny Hlávkové z postu ředitelky, vyměněny byly také osoby v dozorčích orgánech společnosti. To se ale řadě zastupitelů nelíbí. Dohady jsou také kvůli právě probíhající rekonstrukci za desítky milionů korun, společnost přišla o část dotace kvůli pochybením ve výběrovém řízení, některým politikům se ani nadále nezdá, jak obnova probíhá. Současné vedení městské společnosti ale tvrdí, že vše probíhá v pořádku.

Autor: Hynek Dlouhý

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 700 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18700 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Koito, Na Astře 3001 Žatec, agenturní zaměstnání,krátkodobé zaměstnání, Jde o automobilový průmyslPožadujeme: manuální zručnost, fyzickou zdatnost, ochotu pracovat, spolehlivost, smysl pro odpovědnost, Kontakt: Kravchenko Svitlana +420 777 976 564 -pá od 8,00 do 17,00 hod, email: svetlana.romaniv@seznam.cz. Pracoviště: Jalusta work s.r.o., pracoviště koito, Na Astře, č.p. 3001, 438 01 Žatec 1. Informace: Světlana Romanivova, +420 608 840 449. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - ŽATEC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě ŽATEC. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště žatec, Husova, č.p. 2812, 438 01 Žatec 1. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088. Výroba - Výroba Montážní dělník 16 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: místo výkonu práce: FTE Hlubany, třísměnný provoz, práce ve stoje, výpis z rejstříku trestů, manuální zručnost, krátký -dlouhý týden (12 hod), krátkodobé zaměstnání, kontakt: dle tel. domluvy (8-15 hod po-pý) Hlubany 124 Podbořany, telefonicky 731314744. Pracoviště: Fornelius west s.r.o., pracoviště hlubany, 441 01 Podbořany. Informace: Ksenija Sojková, +420 731 324 744. Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 19 000 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Teamleader call centra. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Žatec, nová pobočka Podbořany, Telemarketingová firma specializující se na projekty zvláště v oblasti telekomunikací přijme pracovníka na pozici: Teamleader call centra., Náplň práce:, • Řízení call centra, • Dohled nad zpracováním objednávek, • Strategické řízení rozvoje call centra, • Řízení týmu operátorů , • Komunikace s operátory a zákazníky , • Zpracovávání výsledků a reportů, Požadujeme:, • Minimálně SŠ vzdělání, • Zkušenosti na podobné pozici výhodou (nikoliv podmínkou), • Znalost MS Office, • Spolehlivost, pracovitost, komunikativnost, loajalita, ochota učit se novým věcem, • Schopnost pracovat pod tlakem, • Zkušenosti s vedením týmu, • Schopnost týmové i samostatné práce, • Manažerské předpoklady pro výkon vedoucí funkce, • Organizační a řídící schopnosti, rozhodnost, odpovědnost, flexibilita, kreativnost., • ŘP sk. B, kontakt: Kozák Pavel, e-mail: pavel.kozak@avacall.cz, osobně na kontaktní adrese v Žatci: náměstí Svobody 55. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště podbořany, Cyrila a Metoděje, č.p. 72, 441 01 Podbořany. Informace: Pavel Kozák, .

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Policie, ilustrační foto

Svědek honil zloděje, ten radši peněženku zahodil

Pozor na požáry. Kvůli suchu hrozí na severozápadě Čech a jihu Moravy

Severní Čechy - Na severozápadě Čech a jihu Moravy platí kvůli suchu nebezpečí požárů a následných škod. Jde o Ústecký kraj, Českolipsko a čtyři okresy Jihomoravského kraje.

Nehod v okrese je víc, mrtvých ale ubylo

Lounsko - Na silnicích v okrese zemřelo oproti loňsku o tři lidi méně.  

Provoz na turistických linkách končí příští víkend

Okres Louny – Na všech šesti turistických železničních linkách v Ústeckém kraji skončí letošní provoz v neděli 28. října.

Na Kamenném Vršku v Žatci se připravují další parcely

Žatec – V lokalitě Kamenný Vršek v Žatci poblíž stadionu Flora se připravují další parcely pro individuální výstavbu rodinných domů. V místě pracují zemní stroje, přemisťuje se ornice.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT