VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednali o prodeji teplárenské? Nikdy, ohrazuje se bývalé vedení

Žatec – Někteří žatečtí zastupitelé naznačují, že se v minulosti připravoval prodej Žatecké teplárenské. Nikdy, oponuje bývalé vedení, starostka a radní. Jednalo se prý jen o informování, aby město mělo informace o všech možnostech.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Vít Šimánek

Zvažoval se v minulých letech prodej Žatecké teplárenské, městské společnosti v hodnotě kolem půl miliardy, která zajišťuje teplo pro velkou část Žatce? Ano, tvrdí někteří zastupitelé z levé části politického spektra. Ne, nikdy, ohrazuje se bývalé vedení firmy i starostka Zdeňka Hamousová.

Kritici bývalého vedení a někteří zastupitelé argumentují dokumenty, které uvažovaný prodej naznačují, i přesto, že platilo usnesení, že se prodávat nebude. Jedna firma nabídku i učinila. Jejich oponenti ale tvrdí, že se jednalo jen o informování, aby nemohli být později nařčeni, že nějakou variantu nezvážili.

Zastupitelstvo, které by jediné mohlo prodej či pronájem schválit, o něm nejednalo.

K. Krčmárik poukazuje na dokument

Karel Krčmárik (KSČM) na archivním záběru„V Žatecké teplárenské byla nalezena kopie dokumentu Dohoda o zachování důvěrnosti informací. K podpisu došlo v roce 2013. Dokument pojednává o tom, že společnost souhlasí s tím, že poskytne důvěrné informace ČEZ v souvislosti s podáním indikativní nabídky na pronájem majetku či koupi akcií společnosti a druhu realizace rekonstrukce uhelného zdroje pro výrobu tepla. Byla uzavřena dohoda, ve které se teplárenská zavázala cizímu subjektu sdělit vše, co jej zajímá, aby se ujal vlády nad společností," uvedl Karel Krčmárik, zastupitel za KSČM.

„Na zastupitelstvech nám nebyla podána žádná informace o tom. Na otázku, zda se jednalo o prodeji či pronájmu nám bylo odpovězeno, že ne. A to i přesto, že od ČEZ přišel dopis, ve kterém jsou nabízeny dvě varianty řešení ovládnutí Žatecké teplárenské. Pronájem podniku nebo koupě padesáti až sta procent akcií," pokračoval Krčmárik. Některým městským poslancům vadí, že neměli informace a že se podobné kroky dělaly i přesto, že platilo usnesení zastupitelstva, že se teplárenská prodávat nebude. Že dohoda o zachování důvěrnosti existovala a že k nabídce na koupi či pronájem opravdu došlo, potvrdil také Petr Šmíd, současný předseda představenstva Žatecké teplárenské, i firma ČEZ Teplárenská, která nabídku učinila.

„Spekulace o možném prodeji Žatecké teplárenské se čas od času vynoří, ale rozhodně nejsou pravdivé," reagovala na nařčení starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

O prodeji se prý nikdy neuvažovalo

Výtopna Žatecké teplárenské v Perči u ŽatceVše prý bylo rychle odmítnuto. O nabídce a jednáních prý rada, která je zároveň valnou hromadou Žatecké teplárenské, věděla, nikdy ale údajně neuvažovala o prodeji, chtěla mít pouze informace. „Odmítám, že by bývalé vedení či rada města jednaly o prodeji. Společnost nás opravdu kontaktovala s nabídkou, mluvili jsme spolu, ale hned jsem řekla, že to předám radě města. Tam to proběhlo jako informace, o prodeji ani pronájmu se neuvažovalo, nabídku jsme rychle odmítli. Tím to skončilo," říká Hamousová. Její verzi potvrzují i další tehdejší radní.

„Připravovaly se tehdy investice v řádech desítek milionů korun v teplárenské a chtěli jsme mít na stole všechny varianty, jen informativně, aby nás později někdo neobvinil, že jsme nezvážili všechny možnosti. Že jsme nějak mohli výrazně ušetřit. Pověřili jsme tedy ředitelku, aby zjistila možnosti. Nabídky prodeje a pronájmu ale byly jen pro informaci, neuvažovalo se o nich," dodala Hamousová.

Šlo jen o informace, tvrdí i exředitelka

„O prodeji se vůbec neuvažovalo, nikdy. Dosvědčí to starostka i další radní. V roce 2013 se připravovaly varianty řešení rekonstrukce, bylo jich asi osm. Přišel pak návrh, aby bylo doplněno, informativně, i o vstup cizího kapitálu, prodej či pronájem. Na základě toho byla tato varianta zpracována, ale vůbec se s ní nepočítalo. Bylo to jen proto, aby nikdo neřekl, že jsme to opomenuli," uvedla také Alena Hlávková, bývalá ředitelka Žatecké teplárenské, která byla po změnách v komunálních volbách rychle odvolána.

Připomeňte si: Rozpad koalice, odvolání ředitelky teplárenské. V Žatci se to zase mele

Hlávková tvrdí, že návrh přišel od Aleše Jelínka. Ten to ale důrazně odmítl, navrhoval prý tehdy jen, aby se zvážilo možné partnerství s někým. Ne vstup cizího kapitálu.

Že nabídka společnosti ČEZ Teplárenská byla městem tehdy opravdu odmítnuta, potvrzuje i současný předseda představenstva Petr Šmíd, dosazený do vedení právě během rychlých změn po komunálních volbách. Řekli mu to prý zástupci společnosti ČEZ Teplárenská. Pozastavuje se ale nad tím, že mu bylo údajně také tvrzeno, že žádné takové nabídky a jednání neprobíhaly, ale ukázalo se, že ano. Také prý ve firmě úplně o tomto chyběly dokumenty. Vadí mu, že informace o městské firmě získala cizí společnost, prý ji několik měsíců zkoumal člověk ze společnosti ČEZ Teplárenská. Bývalé vedení to popírá. Podle Šmída musela být nabídka míněna vážně, pokud by prý byla zpracována jen jako podklady pro informaci města, nechala by si ji posuzující společnost zaplatit.

ČEZ Teplárenská nabídku učinila

ČEZ Teplárenská potvrdila, že nabídku dala, konkrétní vyjednávání ale komentovat nechce. Nechce říci, jak dlouho společnost v Žatci působila, ani jak byla nabídka vážná, nechtějí komentovat ani to, zda se jednalo jen o informativní záležitost. „Standardně nabízíme městům provozování teplárenského majetku, varianty řešení od nájmu až po koupi. Takže netajíme skutečnost, že máme zájem nabídnout Žatci řešení, které bude pro všechny výhodné. Projevili jsme standardní zájem. Na ostatní otázky a detaily vzhledem k platnosti Dohody o zachování důvěrných informací se nechceme a nebudeme vyjadřovat," odpověděl Deníku Petr Hodek, ředitel ČEZ Teplárenská.

Ředitelka Žatecké teplárenské společnosti Alena Hlávková (uprostřed) hovoří na lednovém jednání zastupitelstva města.V Žatci přitom platí usnesení zastupitelstva, že se teplárenská prodávat nebude. Městský zastupitel Krčmárik a někteří další jeho kolegové ale tvrdí, že bývalé vedení v čele s Alenou Hlávkovou činilo kroky ve směru možného pronájmu nebo prodeje. Naznačují, že se v tichosti něco takového připravovalo. Naznačují také, že současná dusná atmosféra kolem společnosti a emoce vzniklé rychlou výměnou členů orgánů společnosti mohla být vyvolána tím, že „plány byly překaženy".

Zastupitelstvo o věci nejednalo

Pravdou je, že případný prodej městské společnosti by museli schválit zastupitelé Žatce. A ti se jím nezabývali. A právě tím argumentují další městští poslanci, většinou z řad nezávislých a z „pravé strany". „Rada tehdy okamžitě řekla ne. Někdo jen vytváří iluzi. Jediný, kdo by o tom mohl jednat, je zastupitelstvo, a to o tom nikdy nejednalo. Nikdo jiný to prodat přece nemůže," uvedl zastupitel Jaroslav Hladký.

Spory kolem Žatecké teplárenské jsou ve městě dlouhodobé. Prakticky po každých komunálních volbách. V současnosti je situace hodně vyostřená, v Žatci se politici už téměř rok a půl nemohou dohodnout na standardním vedení města a dohadují se také o teplárenské prakticky na každém jednání. Po volbách došlo k rychlému odvolání Aleny Hlávkové z postu ředitelky, vyměněny byly také osoby v dozorčích orgánech společnosti. To se ale řadě zastupitelů nelíbí. Dohady jsou také kvůli právě probíhající rekonstrukci za desítky milionů korun, společnost přišla o část dotace kvůli pochybením ve výběrovém řízení, některým politikům se ani nadále nezdá, jak obnova probíhá. Současné vedení městské společnosti ale tvrdí, že vše probíhá v pořádku.

Autor: Hynek Dlouhý

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zařízeních určených pro chov a příbuzní pracovníci ošetrovatel/ka drůbeže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Farma Astra Žatec , Na astře 1472, praxe v oboru vítána, kladný vztah ke zvířatům., zašlete životopis na email farma.zatec@xaverov.com, 607559218 - telefonicky po-pá od 7,00 do 14,00 hod. Pracoviště: Xaverov, a.s., farma astra žatec, Na Astře, č.p. 1472, 438 01 Žatec 1. Informace: Jana Jandíková, +420 607 559 218.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 100 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Mírové náměstí 49 Louny, Náplní práce je úklid baru. Konkrétně se jedná o zametení a vytření podlah, otření prachu, zametení chodníku a terasy před provozovnou, úklid toalet. Pracovní doba je pátek, sobota a neděle dopoledne, maximálně do 14h kdy provozovnu otvíráme a musí být uklizená. Páteční úklid je na 2 -3 hodiny, víkendový na 3 - 6h., NABÍZÍME:, zázemí stabilní a dynamicky rozvíjející se společnosti,příjemné pracovní prostředí ,zajímavá a dobře ohodnocená práce,možnost nástupu IHNED, kontakt:tel.: 777266828,michalkriv@seznam.cz. Pracoviště: Michal křivánek, Mírové náměstí, č.p. 49, 440 01 Louny 1. Informace: Michal Křivánek, +420 777 266 828.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Auditor 7 500 Kč

Účetní auditoři interní auditor. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč, mzda max. 10300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Rybalkova 1400 Louny, ekonomické zkušenosti, praxe v oblasti účetnictví, výpis z rejstříku trestů, vypis ze zdravotní dokumentace od Vašeho praktického lékaře, nástup možný ihned, , kontakt: tel.: telč. 776155303, email: pavel.kracmer@dpnlouny.cz, osobně nak uvedené adrese. Pracoviště: Dětská psychiatrická nemocnice louny, Rybalkova, č.p. 2962, 440 01 Louny 1. Informace: Pavel Kráčmer, +420 776 155 303.

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 18 000 Kč

Operátoři telefonních panelů Specialisté po telefonu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Louny, Náplň práce:, jednoduchá práce na PC,poskytování služeb zákazníkům, Požadujeme:, zodpovědný přístup k práci,schopnost pracovat samostatně i v týmu,komunikativnost, Co nabízíme:, možno HPP i DPČ, práce vhodná pro matky s dětmi (možnost úpravy prac. Doby), finanční bohusy, motivační soutěže (např. soutěž o dovolenou), dlouhodobé a stabilní zaměstnání, průměrný měsíční plat až Kč 23.000,-, pravidelný měsíční zaměstnanecký příspěvek na soukromý telefon, Nabízíme slušnou, nenáročnou a stabilní práci z kanceláře, pěkné pracovní prostředí v nových prostorách stabilní firmy s výborným kolektivem a profesionálním zaškolením. , HLÁSIT SE: Ilona Egydyová, tel.: 601158251. Životopisy zasílejte na e-mail: prace@ctscz.cz. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště louny, Mírové náměstí, č.p. 127, 440 01 Louny 1. Informace: Denisa Macešková, +420 601 158 251.


Rekreační sport fotbalgolf. Ilustrační foto.

Kulturní tipy: Výstava Dům nebo turnaj ve spojení fotbalu a golfu

Ilustrační snímek.

Dvě auta se srazila u Velemyšlevsi. Jeden člověk se zranil

Nepořádek a vyloupené zahrádky. Račetice se bouří kvůli rumunským dělníkům

Račetice - Na kontrolu za sběrači okurek dorazila i cizinecká policie a inspektoři.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Policisté vypátrali dva muže, na které soud vydal zatykač

Louny, Podbořany - Vypátrat a zatknout dva muže, po nichž bylo vyhlášeno pátrání, se podařilo v minulých dnech policistům v regionu.

Jak jsme žili v Československu: Poznejte Dětaň na Podbořansku

Okres Louny – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 17. srpna

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT