VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednali o prodeji teplárenské? Nikdy, ohrazuje se bývalé vedení

Žatec – Někteří žatečtí zastupitelé naznačují, že se v minulosti připravoval prodej Žatecké teplárenské. Nikdy, oponuje bývalé vedení, starostka a radní. Jednalo se prý jen o informování, aby město mělo informace o všech možnostech.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Vít Šimánek

Zvažoval se v minulých letech prodej Žatecké teplárenské, městské společnosti v hodnotě kolem půl miliardy, která zajišťuje teplo pro velkou část Žatce? Ano, tvrdí někteří zastupitelé z levé části politického spektra. Ne, nikdy, ohrazuje se bývalé vedení firmy i starostka Zdeňka Hamousová.

Kritici bývalého vedení a někteří zastupitelé argumentují dokumenty, které uvažovaný prodej naznačují, i přesto, že platilo usnesení, že se prodávat nebude. Jedna firma nabídku i učinila. Jejich oponenti ale tvrdí, že se jednalo jen o informování, aby nemohli být později nařčeni, že nějakou variantu nezvážili.

Zastupitelstvo, které by jediné mohlo prodej či pronájem schválit, o něm nejednalo.

K. Krčmárik poukazuje na dokument

Karel Krčmárik (KSČM) na archivním záběru„V Žatecké teplárenské byla nalezena kopie dokumentu Dohoda o zachování důvěrnosti informací. K podpisu došlo v roce 2013. Dokument pojednává o tom, že společnost souhlasí s tím, že poskytne důvěrné informace ČEZ v souvislosti s podáním indikativní nabídky na pronájem majetku či koupi akcií společnosti a druhu realizace rekonstrukce uhelného zdroje pro výrobu tepla. Byla uzavřena dohoda, ve které se teplárenská zavázala cizímu subjektu sdělit vše, co jej zajímá, aby se ujal vlády nad společností," uvedl Karel Krčmárik, zastupitel za KSČM.

„Na zastupitelstvech nám nebyla podána žádná informace o tom. Na otázku, zda se jednalo o prodeji či pronájmu nám bylo odpovězeno, že ne. A to i přesto, že od ČEZ přišel dopis, ve kterém jsou nabízeny dvě varianty řešení ovládnutí Žatecké teplárenské. Pronájem podniku nebo koupě padesáti až sta procent akcií," pokračoval Krčmárik. Některým městským poslancům vadí, že neměli informace a že se podobné kroky dělaly i přesto, že platilo usnesení zastupitelstva, že se teplárenská prodávat nebude. Že dohoda o zachování důvěrnosti existovala a že k nabídce na koupi či pronájem opravdu došlo, potvrdil také Petr Šmíd, současný předseda představenstva Žatecké teplárenské, i firma ČEZ Teplárenská, která nabídku učinila.

„Spekulace o možném prodeji Žatecké teplárenské se čas od času vynoří, ale rozhodně nejsou pravdivé," reagovala na nařčení starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

O prodeji se prý nikdy neuvažovalo

Výtopna Žatecké teplárenské v Perči u ŽatceVše prý bylo rychle odmítnuto. O nabídce a jednáních prý rada, která je zároveň valnou hromadou Žatecké teplárenské, věděla, nikdy ale údajně neuvažovala o prodeji, chtěla mít pouze informace. „Odmítám, že by bývalé vedení či rada města jednaly o prodeji. Společnost nás opravdu kontaktovala s nabídkou, mluvili jsme spolu, ale hned jsem řekla, že to předám radě města. Tam to proběhlo jako informace, o prodeji ani pronájmu se neuvažovalo, nabídku jsme rychle odmítli. Tím to skončilo," říká Hamousová. Její verzi potvrzují i další tehdejší radní.

„Připravovaly se tehdy investice v řádech desítek milionů korun v teplárenské a chtěli jsme mít na stole všechny varianty, jen informativně, aby nás později někdo neobvinil, že jsme nezvážili všechny možnosti. Že jsme nějak mohli výrazně ušetřit. Pověřili jsme tedy ředitelku, aby zjistila možnosti. Nabídky prodeje a pronájmu ale byly jen pro informaci, neuvažovalo se o nich," dodala Hamousová.

Šlo jen o informace, tvrdí i exředitelka

„O prodeji se vůbec neuvažovalo, nikdy. Dosvědčí to starostka i další radní. V roce 2013 se připravovaly varianty řešení rekonstrukce, bylo jich asi osm. Přišel pak návrh, aby bylo doplněno, informativně, i o vstup cizího kapitálu, prodej či pronájem. Na základě toho byla tato varianta zpracována, ale vůbec se s ní nepočítalo. Bylo to jen proto, aby nikdo neřekl, že jsme to opomenuli," uvedla také Alena Hlávková, bývalá ředitelka Žatecké teplárenské, která byla po změnách v komunálních volbách rychle odvolána.

Připomeňte si: Rozpad koalice, odvolání ředitelky teplárenské. V Žatci se to zase mele

Hlávková tvrdí, že návrh přišel od Aleše Jelínka. Ten to ale důrazně odmítl, navrhoval prý tehdy jen, aby se zvážilo možné partnerství s někým. Ne vstup cizího kapitálu.

Že nabídka společnosti ČEZ Teplárenská byla městem tehdy opravdu odmítnuta, potvrzuje i současný předseda představenstva Petr Šmíd, dosazený do vedení právě během rychlých změn po komunálních volbách. Řekli mu to prý zástupci společnosti ČEZ Teplárenská. Pozastavuje se ale nad tím, že mu bylo údajně také tvrzeno, že žádné takové nabídky a jednání neprobíhaly, ale ukázalo se, že ano. Také prý ve firmě úplně o tomto chyběly dokumenty. Vadí mu, že informace o městské firmě získala cizí společnost, prý ji několik měsíců zkoumal člověk ze společnosti ČEZ Teplárenská. Bývalé vedení to popírá. Podle Šmída musela být nabídka míněna vážně, pokud by prý byla zpracována jen jako podklady pro informaci města, nechala by si ji posuzující společnost zaplatit.

ČEZ Teplárenská nabídku učinila

ČEZ Teplárenská potvrdila, že nabídku dala, konkrétní vyjednávání ale komentovat nechce. Nechce říci, jak dlouho společnost v Žatci působila, ani jak byla nabídka vážná, nechtějí komentovat ani to, zda se jednalo jen o informativní záležitost. „Standardně nabízíme městům provozování teplárenského majetku, varianty řešení od nájmu až po koupi. Takže netajíme skutečnost, že máme zájem nabídnout Žatci řešení, které bude pro všechny výhodné. Projevili jsme standardní zájem. Na ostatní otázky a detaily vzhledem k platnosti Dohody o zachování důvěrných informací se nechceme a nebudeme vyjadřovat," odpověděl Deníku Petr Hodek, ředitel ČEZ Teplárenská.

Ředitelka Žatecké teplárenské společnosti Alena Hlávková (uprostřed) hovoří na lednovém jednání zastupitelstva města.V Žatci přitom platí usnesení zastupitelstva, že se teplárenská prodávat nebude. Městský zastupitel Krčmárik a někteří další jeho kolegové ale tvrdí, že bývalé vedení v čele s Alenou Hlávkovou činilo kroky ve směru možného pronájmu nebo prodeje. Naznačují, že se v tichosti něco takového připravovalo. Naznačují také, že současná dusná atmosféra kolem společnosti a emoce vzniklé rychlou výměnou členů orgánů společnosti mohla být vyvolána tím, že „plány byly překaženy".

Zastupitelstvo o věci nejednalo

Pravdou je, že případný prodej městské společnosti by museli schválit zastupitelé Žatce. A ti se jím nezabývali. A právě tím argumentují další městští poslanci, většinou z řad nezávislých a z „pravé strany". „Rada tehdy okamžitě řekla ne. Někdo jen vytváří iluzi. Jediný, kdo by o tom mohl jednat, je zastupitelstvo, a to o tom nikdy nejednalo. Nikdo jiný to prodat přece nemůže," uvedl zastupitel Jaroslav Hladký.

Spory kolem Žatecké teplárenské jsou ve městě dlouhodobé. Prakticky po každých komunálních volbách. V současnosti je situace hodně vyostřená, v Žatci se politici už téměř rok a půl nemohou dohodnout na standardním vedení města a dohadují se také o teplárenské prakticky na každém jednání. Po volbách došlo k rychlému odvolání Aleny Hlávkové z postu ředitelky, vyměněny byly také osoby v dozorčích orgánech společnosti. To se ale řadě zastupitelů nelíbí. Dohady jsou také kvůli právě probíhající rekonstrukci za desítky milionů korun, společnost přišla o část dotace kvůli pochybením ve výběrovém řízení, některým politikům se ani nadále nezdá, jak obnova probíhá. Současné vedení městské společnosti ale tvrdí, že vše probíhá v pořádku.

Autor: Hynek Dlouhý

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 29. Poznámka: místo výkonu práce: Na Astře 3001, 438 01 Žatec, Hledáme spolehlivé a manuálně zručné zaměstnance. Není nutné mít speciální vzdělání, pokud jste připraveni naučit se nové věci. Smlouva není s agenturou. , Požadavky: , - Zdravotní způsobilost pro práci ve třísměnném provozu , - Manuální zručnost , - Spolehlivost a odpovědnost za výsledky své práce , Náplň práce:, - Obsluhuje zařízení při montáži výrobků., - Kontroluje výrobky v rámci pravidel kvality a produktivity., , příspěvek na dojíždění, stravování, penzijní připojištění, sick days, dovolená navíc, bonusy, firemní doprava ze směru Chomutov, Most, Podbořany, kontakt: telefonicky po-pá 9,00 - 15,30 na č. 725514198, email: nabory@koito-czech.cz,. Pracoviště: Koito czech s. r. o., Na Astře, č.p. 3001, 438 01 Žatec 1. Informace: Lenka Nowaková, +420 725 514 198.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 30 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií FRONTEND PROGRAMÁTOR. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Zeyerova č.p. 1456, 438 01 Žatec , Požadujeme:výbornou znalost JavaScript, bezproblémové ovládání HTML 5 a CSS 3, výhodou je znalost systémů pro správu obsahu, jako WordPress, Drupal, Joomla aj., zájem o vývoj webových aplikací,grafický cit, zkušenost s responsivním a adaptivním designem, spolehlivost a profesionální přístup k práci, Náplň práce:, definice scénářů uživatelského chování, analýza a návrh technického řešení, tvorba intuitivních, jednoduchých a atraktivních návrhů,studium nejnovějších technologií z oblasti interaktivního vizuálního designu, k dispozici budete mít silné portfolio grafiků, kteří vytvoří a dodají grafické podklady, Nabízíme:, zajímavou práci na našich projektech, fixní mzdu s variabilní složkou dle dohody, seberealizaci a profesní rozvoj, příspěvek na dojíždění ,nápoje na pracovišti zdarma, flexibilní pracovní dobu ,pravidelné firemní akce, zázemí pro odpočinek (zahrada), kontakt po, stř. čtv. 7,30 - 15,30 hod telefonicky na č. 474532040, nebo email: martin.kaderavek@sittardia.cz. Pracoviště: Sittardia s.r.o., pracoviště žatec, Zeyerova, č.p. 1456, 438 01 Žatec 1. Informace: Martin Kadeřávek, +420 474 532 040.

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 15 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 24990 kč. Volných pracovních míst: 60. Poznámka: místo výkonu práce: Tatinná 60, Bítozeves, 1 směna, 2 směny, 3 směny, 4 směny, kompletace výrobků, kontrola výrobků, montážní práce, obsluha automatizovaných strojů, zásobování linky, požadavky? manuální zručnost, spolehlivost, odpovědnost, zkušenost z výrobní firmy, ochota pracovat na směnný provoz, kontakt:734791327, e-mail: ales.zajic@yfai.com, osobně na personálním oddělení YanFeng výše uvedená adresa. Pracoviště: Yanfeng czechia automotive interior systems s.r.o., 438 01 Žatec 1. Informace: Aleš Zajíc, +420 734 791 327.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 17 000 Kč

Ostatní pracovníci na zpracování plechu operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: místo výkonu práce:Průmyslová zóna Triangle č.p. 61 Velemyšleves, Obsluha poloautomatických strojů, dobrý zdravotní stav (práce ve stoje), výpis z rejstříku tretů, svářečský průkaz (autogen ) výhodou, zkušenost s prací ve výrobě - výhodou, smlouva na dobu určitou 1 rok, poté možnost doby neurčité, možnost dalšího vzdělávání - jazykové kurzy, 20 dní dovolené + až 5 dní osobního volna navíc, dotované stravné, příspěvek na dopravu, další firremní benefity po ZD, firemní akce, místo vhodné i pro absolventy, kontakt: kariera@cz.gestamp.com. Pracoviště: Gestamp louny s.r.o., 438 01 Žatec 1. Informace: , .


Sraz veteránů v Cítolibech na Lounsku.
17

OBRAZEM: Staré časy očarovaly Cítoliby

Ilustrační foto.

Pro zraněného motorkáře letěl do serpentin u Žiželic vrtulník

FOTO: Sysel byl hvězdou slavnosti stepí v Rané

Raná - Sedmý ročník Slavností stepí se konal v Rané u Loun.

Žatec se vrátil do starých časů. Děti hledaly starostovu Dorotku

Žatec /FOTOGALERIE/ - Starostovu dceru Dorotku hledaly děti v Žatci během již šestého Putování, které tentokrát mělo detektivní nádech. Letošní pokračování mělo podtitul Korzo jako za starých časů a účastníky přeneslo do roku 1890. 

FOTO: Salta a veletoče. Žatec se dočkal nového venkovního hřiště

Žatec - Milovníci posilování pod širým nebem se v Žatci dočkali nového hřiště. V sobotu 26. května se u Ohře, nedaleko fotbalového stadionu, otevřelo street workoutové hřiště.

Nejmladší občánky už vítáme pouze v tištěném vydání

Okres Louny - Projekt Moje rodina už nebude k dispozici na webových stránkách Deníku. Můžete si ho prohlédnout v tištěných novinách a nebo v předplacené elektronické verzi E-Paper. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT