Bylo hospodaření v Žatecké teplárenské v pořádku? Nebo ne? To jsou otázky, které se v poslední době v Žatci často řeší v souvislosti s děním v této městské společnosti. Ta dodává teplo a teplou vodu do většiny domácností v Žatci, město ji stoprocentně vlastní.

Případné nekalosti ve společnosti má odhalit forenzní audit, policejní vyšetřování i kontroly ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Řeší se mimo jiného rekonstrukce uhelných kotlů za desítky milionů korun, na kterou právě SFŽP poskytl nemalou dotaci.

Čtěte také: Začala rekonstrukce náměstí Poperinge. Dostane nové povrchy i chmelničku

Děním ve společnosti se pravidelně zabývá vedení města. Radní na své poslední schůzi probírali výsledky výběrového řízení na auditorskou firmu, která má ve společnosti provést forenzní audit. Město by vyšel na jeden až dva miliony korun, prověřovat se má hospodaření až od roku 2013. „Na poslední schůzi jsme dokončili otevírání obálek s nabídkami. Rozhodnuto ještě není, na příští radě města bychom měli dokončit hodnocení," sdělila starostka Zdeňka Hamousová.

Podle informací Deníku přišly na žateckou radnici tři nabídky, některé ale nebyly úplné. Audit by měl být podle usnesení rady hotový do letošního července.

O Teplárenskou se zajímá policie

Vedení města není v otázce auditu jednotné, někteří radní navrhují jeho zrušení, nebo posunutí jeho konání. „S návrhem na zrušení auditu nebo jeho konání až podle výsledků šetření policie jsem v radě neuspěl," uvedl radní Jaroslav Hladký.

Policie dění v Žatecké teplárenské vyšetřuje od loňského roku, dohled nad případem si převzalo kvůli jeho závažnosti a výši údajné škody krajské státní zastupitelství. „Případ jsme převzali a dozorujeme. Bližší informace ale kvůli probíhajícímu vyšetřování nemůžeme sdělit," sdělil Lukáš Otipka, státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

Nepřehlédněte: Místo diskotéky a baru na žateckém sídlišti vyrůstá dětské centrum

Dalším, kdo dění v ŽT sleduje, je SFŽP. Ten na rekonstrukci uhelných kotlů přislíbil dotaci ve výši 42 milionů korun. Kvůli chybám ve výběrovém řízení na zhotovitele už rozhodl o desetiprocentní korekci. Další sankce mohou z jeho strany ještě následovat.

„Kontrola projektu ještě nebyla uzavřena. Vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení nemohu v tuto chvíli podat další informace," uvedla Lucie Früblingová, mluvčí SFŽP.