Město Žatec si nechá vypracovat forenzní audit v Žatecké teplárenské. Má prověřit hospodaření v této městské společnosti v letech 2013 až 2016, o jeho vypracování rozhodla rada města.

Dění v Žatecké teplárenské hýbe politickou scénou v Žatci už řadu let. Existují dva tábory spojené se starým a novým vedením firmy a města, které se vzájemně osočují z nepravostí v této společnosti. Forenzní audit má ukázat, zda tomu tak bylo, či ne.

Šetření má například ukázat, zda nedošlo například k majetkové zpronevěře, manipulaci výběrových řízení nebo případně k dalším finančním podvodům. Forenzní audit se provádí v případě podezření na protiprávní jednání, a to zejména v oblasti financí a účetnictví. Auditoři budou zkoumat hlavně obchodní dokumenty, účetní záznamy, závěrky nebo výroční zprávy společnosti.

Náklady na audit nebudou malé

O tom, že se dění v Žatecké teplárenské hloubkově prověří, rozhodlo před dvěma lety bývalé vedení města se starostou Alešem Jelínkem těsně před svým odvoláním. Konečná dohoda napříč většinou politických stran ve vedení města padla ale teprve nedávno. Rada města rozhodla na své poslední schůzi o vypsání výběrového řízení na firmu, která tento audit pro město vypracuje. Nebude to nijak levná záležitost, náklady se dají očekávat přes milion korun.

Rada města se zadáním forenzního auditu zabývala v poslední době několikrát, dokonce si sama schválila, že se o jednání pořídí zvukový záznam.

Hospodaření Žatecké teplárenské už několik měsíců prověřuje na základě trestního oznámení policie.

Žatecká teplárenská je stoprocentně vlastněna městem, v areálu v Perči vyrábí teplo a teplou vodu, které dodává do většiny města. Zaměstnává tři desítky lidí, její roční obrat je zhruba 140 milionů korun. V minulých letech provedla investice za stovky milionů korun do technologií ve výtopně v Perči.