Horko, dusno, obtížně dýchatelno. Tak by se dala v Žatci popsat situace kolem Žatecké teplárenské (ŽT), městské společnosti, která dodává teplo do většiny domácností a firem. Napjatá atmosféra už trvá měsíce a jak se zdá, potíže jen tak neskončí. Nyní se objevila další nemilá zpráva. Firma má vracet zhruba 1,6 milionu korun z dotace na modernizaci, krácení příspěvku se děje už podruhé.

Městští poslanci se kvůli ní hodiny hádají, obviňují. Současné vedení společnosti trvá na tom, že jde o problémy minulosti a že se vše snaží napravovat, že firma běží standardně. Část zastupitelů a kritiků nového vedení naopak tvrdí, že nyní společnost strádá a dějí se tam prý nepravosti. V Žatecké teplárenské je poslední dobou hodně „živo“. Vyšetřování policie, chystaný audit, kontroloři dotací, další prověřování…

Ilustrační foto.
Lidem na sídlištích v Žatci se sníží cena tepla. Nejprve v Podměstí

Kontroloři Státního fondu životního prostředí (SFŽP), kteří prověřovali plnění podmínek téměř čtyřicetimilionové dotace, nedávno definitivně ukončili měsíce se táhnoucí kontrolu rekonstrukce dvou kotlů v ŽT za 83 milionů. Verdikt? Dotace se bude krátit. Vracet se má zhruba 1,6 milionu. „Kontrola byla ukončena. Bylo identifikováno několik nesrovnalostí s finančním dopadem. Byly zjištěny věcně nezpůsobilé výdaje a také byl identifikován nedostatek v porušení termínu realizace. Kontrola zjistila, že termín nebyl splněn,“ shrnula pro Deník závěry prověřování Lucie Früblingová, mluvčí SFŽP.

Námitky ani odvolání nepomohly

Teplárenská podala proti výsledkům kontroly námitky, ty ale byly odmítnuty. Odvolání nepomohlo.

Že „pokutu“ bude po Žatecké teplárenské vymáhat, potvrdilo Deníku už také ministerstvo životního prostředí, které dotaci poskytlo. „Oficiální vyjádření zatím nemáme. Až jej dostaneme, a pokud bude pro naši společnost nepříznivé, budeme s ním samozřejmě nesouhlasit. Podáme případně odvolání,“ reagoval na zprávu o krácení dotace Petr Šmíd, předseda představenstva ŽT. O případném dalším odvolání bude rozhodovat finanční úřad.

Ve společnosti nadále probíhá také šetření policie. Už dlouhé měsíce. Konkrétní informace nechtějí vyšetřovatelé sdělovat, s největší pravděpodobností se ale prošetřování také týká nedávné modernizace. Před časem si případ od okresních převzali krajští státní zástupci, pravděpodobně kvůli jeho možné, pokud by se prokázalo pochybení, vyšší závažnosti a výši škody. „Případ jsme převzali a dozorujeme. Bližší informace ale kvůli probíhajícímu vyšetřování nemůžeme sdělit,“ uvedl Lukáš Otipka, žalobce Krajského státního zastupitelství v Ústí.

Výtopna Žatecké teplárenské v Perči
Auditoři, kriminalisté, úředníci. Ti všichni řeší Žateckou teplárenskou

Součinnost s policií potvrdila i žatecká radnice, údajně poskytuje dokumenty týkající se ŽT.

Vedení Žatecké teplárenské se nechce k policejnímu vyšetřování konkrétně příliš vyjadřovat. Říká ale, že k ničemu nestandardnímu ve společnosti nedochází. „Za našimi rozhodnutími si stojíme. Ať se vše důkladně prošetří, s policií spolupracujeme. Byla tady už řada kontrol, jsme ze všech stran sledováni. Nemáme co skrývat. Jsme přesvědčeni, že policie nic špatného nenajde,“ řekl Deníku Petr Šmíd, předseda představenstva ŽT. „Někteří lidé nás stále osočují, útočí na nás a společnost. Jde ale o osobní mstu, chtějí nám jen uškodit,“ dodává.

Rekonstrukce dvou kotlů

Celé dílo, tedy kompletní rekonstrukce dvou kotlů, stálo zhruba 83 milionů korun. Z dotace mělo původně přijít 42 milionů, po prvním krácení mělo směřovat do firemní pokladny 38 milionů, nakonec to má být po druhé korekci zhruba 36.

První krácení dotace přitom přišlo hned na startu modernizace. Podle Státního fondu životního prostředí firma Metrostav, kterou pro rekonstrukci vybralo už nové vedení společnosti, nesplnila podmínky soutěže a měla být vyřazena. Podle kontrolorů nesplňovala kvalifikační předpoklady, které ŽT původně požadovala. Jenže pak je nehodnotila. Podle současného vedení za vzniklou situaci mohli jejich předchůdci, kteří s tím ale zásadně nesouhlasí. Současné vedení tvrdí, že naopak ušetřilo, že další zájemci byli znatelně dražší.

Odzkoušeno nebylo v termínu

Nyní tedy reálně hrozí, že ŽT bude vracet část dotace podruhé. A za co? Zhruba 1,1 milionu za nedodržení termínu. Podle SFŽP ho městská společnost nesplnila. Kotle totiž podle nich měly být hotové a hlavně vyzkoušené, včetně garančních měření a ověřovacího provozu, v polovině března 2016. Podle kontrolorů ale nebylo hotovo, včetně všech zkoušek, ještě v červnu. Měření a zkušební provoz, který požadovali, proběhl později. Říkají, že ověřovací zkoušky jsou pro převzetí díla nutné, aby se vědělo, zda vůbec funguje.

Vedení ŽT argumentuje tím, že podle nich stačila ke splnění podmínek dotace kolaudace a převzetí díla od dodavatele. A to v termínu proběhlo. „Náš názor je, že ke splnění podmínek stačí předávací protokol, že dílo je postaveno. Zkoušky následují až poté. Podmínky jsme podle nás splnili. Bohužel, došlo ke zpoždění kvůli špatně připravenému výběrovému řízení, to připravovalo ještě dřívější vedení,“ říká Petr Šmíd.

Radnice v Žatci.
Ve výběrovém řízení na audit v teplárenské byly chyby, přiznalo vedení města

Kolem převzetí díla bylo ostatně rušno i na několika jednání žateckých zastupitelů. Ti totiž dostali v závěru roku 2015 informaci, že kotle ještě nejsou převzaté, jenže už několik dní předtím, 30. listopadu 2015, předběžné převzetí díla proběhlo. Část zastupitelů vyčítala ŽT zatajování důležitých informací.

Kritici současného vedení ŽT tvrdí, že tehdy byly kotle převzaté nevyzkoušené, jeden z nich neměl být údajně ještě ani dokončený, měl být podle nich převzat rozestavěný. „Druhý kotel ještě ani nebyl hotový. Přitom už došlo k převzetí díla, obou kotlů. Nebyly ani odzkoušené, ani nemohly být, když jeden ještě ani nebyl vůbec hotový. Záruka se tím krátí,“ uvedla tehdy například Alena Hlávková, dřívější ředitelka ŽT, která musela firmu opustit po rychlých změnách po komunálních volbách.

Spor o záruční lhůtě

Podle současného vedení bylo předběžné převzetí do konce roku nutné pro dodržení podmínek dotace. Také oponovalo, že záruky se nekrátí. Na dokumentu o předběžném převzetí, který Deník měl k dispozici, se ale mimo jiné také píše: „začíná běžet záruční lhůta“.

„Dílo bylo hotové, proč ho nepřevzít? Kotle byly provozuschopné. Proč by se mělo převzetí zdržovat? Nebyly tam žádné závady, které by bránily provozu a převzetí. Bylo tam několik nedostatků a závad, které jsme zaprotokolovali a hned uplatňovali jejich odstranění. Ale nebylo to nic vážného, nic co by bránilo kotle používat, proto jsme dílo převzali,“ zdůvodnil Šmíd. Zopakoval, že záruky se nekrátily.

Zda kotle byly hotové už v listopadu, kontrola SFŽP nezjišťovala. Prověřuje to ale zřejmě v rámci šetření policie.

Ilustrační foto.
Audit v teplárenské provede Ernst+Young za milion korun

Dalším bodem, který kontrolorům vadil, bylo nenainstalování nádrží ve skladu TOEL a nedokončení komunikace. Sankce má být půl milionu. Práce byly vyfakturovány, ale nebyly provedeny. Zařízení bylo na místě, ale nebylo nainstalováno. Podle ŽT za to ale proběhly jiné práce. V tomto případě ale ŽT sama žádala o vyjmutí této položky z uznatelných nákladů dotace. Bylo totiž prý nutné žádat o stavební povolení na tuto akci a instalace by se včas nestihla. Nynější vedení říká, že vina je opět na tom dřívějším, to údajně tvrdilo, že povolení není třeba. Kritici týmu kolem Petra Šmída to ale popírají.

Porodní bolesti

A jak kotle běží? Podle vedení společnosti dobře. Nedávno se řešilo několik dalších závad, kotle se například často „zapékaly“. „Kotle jsou v provozu. Zapékání bylo také odstraněno. Jako každá novinka a velká investice mají své porodní bolesti. Vše ale postupně vychytáváme, ladíme, pracují už dobře, jsme spokojení. Všechny vady jsme reklamovali, nic neodpouštíme, vše v rámci záruky Metrostav odstraňuje,“ uvedl pro Deník Petr Šmíd.

„Opravdu se snažíme vše dělat ve prospěch města a lidí. Kotle fungují, lidé teplo měli a budou mít,“ dodal Šmíd s tím, že se připravuje projekt na zlevnění tepla.

Žatecká teplárenská je společnost města v hodnotě zhruba půl miliardy. Dlouhodobě jsou ve městě kvůli dění v ní spory. Poslední dobou se vyostřily.