„Máme tady živý žatecký chmel, celkem 18 rostlin,“ pochlubil se manažer nákupního centra Karel Schön. Právě on se o rostliny stará. „Pravidelně je zalévám, rostou překvapivě velmi dobře. Brzy jim už nebudou stačit bambusové tyčky, po kterých se otáčí, tak jim natáhneme lanka až ke stropu,“ dodal manažer.

Žatecký chmel, který proslavil Ústecký kraj po celém světě, je součástí výstavy Krásy Dolního Poohří. „Chceme obyvatelům i hostům lázeňského města ukázat krásy blízkého Dolního Poohří a přilákat je na výlet,“ vysvětlila ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná, která společně s nákupním centrem a dalšími partnery výstavu připravila.

Centrální náměstí Svobody v Žatci.
Zápis Žatce do UNESCO se zřejmě odloží. Dokumentace potřebuje doplnit

„Dolní Poohří je v Ústeckém kraji velmi specifické místo, kam by turisté měli určitě zavítat. V posledních letech už se tak opravdu děje,“ řekl při vernisáži hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Ten byl také jedním z prvních, kdo ochutnal netradiční míchaný nápoj Žatecký vidlák, který přímo před zraky nakupujících připravil student žateckého Středního odborného učiliště a Střední odborné školy SČMSD a s nímž získává ocenění na barmanských soutěžích.

„Chmel vydržel i velkou víkendovou teplickou slavnost Zahájení lázeňské sezony, při které centrem prošly tisíce lidí. Je to držák. Sklidit ho chceme na žateckou Dočesnou,“ pronesl Karel Schön.

Pivo, chmel, zábava. V Žatci se během Dočesné baví desetitisíce lidí.
Pokoj na Dočesnou? Pozdě! Musíte shánět rok dopředu

Kromě malé chmelnice si mohou návštěvníci centra prohlédnout exponáty z Chmelařského muzea v Žatci, fotografie z Dolního Poohří a panelovou výstavu o řece Ohři. Expozice budou ve Fontáně k vidění do konce června.

Česká republika patří mezi největší producenty chmele na světě. Hlavní pěstovanou odrůdou je žatecký poloraný červeňák, který patří do skupiny jemných aromatických chmelů. „Na náročném světovém trhu je stále uznávaný jako standard jemné chmelové vůně,“ uvedl předseda Svazu pěstitelů chmele Luboš Hejda.

V České republice se chmel loni pěstoval na 4945 hektarech, pěstitelé jej sklidili 6797 tun. Letos by jeho výměra měla přesáhnout 5000 hektarů.