„Hlavní důvod ke změnám je, že hospodaření Žateckého pivovaru je už delší dobu ztrátové. K tomu navíc v době covidu klesl v Čechách obecně zájem o sudové pivo, v poslední době naopak vzrostly ceny energií. Výroba piva v Žateckém pivovaru je hodně energeticky náročná, k vaření se používá plyn, k chlazení elektřina. Ekonomicky je neúnosné, takovýmto způsobem pokračovat ve vaření piva dál,“ sdělil výkonný ředitel Žateckého pivovaru Martin Kec. Podle jeho slov se opustí tradiční prostory, tedy spilka a sklep, a pivo se začne vařit v jiné části pivovaru. „Půjde o modernější, ale menší pivovar,“ řekl. Co bude s prázdnými budovami pivovaru, rozhodnuto ze strany majitele podle jeho slov zatím nebylo.

Zaměstnanci se o chystaných změnách oficiálně dozvěděli začátkem tohoto týdne, většina ze 43 dostane výpověď. Poslední várku piva uvaří v polovině března, pak se budou doprodávat zásoby. Ty by měly vystačit do začátku léta. „Výroba piva na novém zařízení kontinuálně nenaváže, budeme mít zhruba tříměsíční prodlevu, nejsme to tak rychle schopni stavebně připravit,“ popsal Kec. Pivovar tak přijde o tradičně nejsilnější prodeje, které u točeného piva připadají na léto. „Je to rozhodnutí našeho majitele. Nicméně ani zisk z této doby by nepokryl náklady,“ vysvětlil s tím, že aktuálně pivovar dodává do 180 hospod. „Uvědomujeme si, že můžeme přijít o zákazníky. Je to risk podnikání,“ dodal.

V Žatci začnou práce v ulici Stavbařů.
V Žatci začnou práce na Jihu, důležité ulice se pro auta částečně uzavřou

Loni Žatecký pivovar uvařil 24 tisíc hektolitrů piva, v některých letech před tím to bylo i kolem 30 tisíc. Nově se počítá s roční produkcí tři až pět tisíc hektolitrů. Nyní nabízí třináct značek piv, jejich počet v budoucnu klesne. Zůstanou některé ležáky, nově by měla přibýt svrchně kvašená piva typu IPA.

Žatecký pivovar se rozkládá na Žižkově náměstí, na kraji historické části města. Navazuje na tradici prvního žateckého měšťanského průmyslového pivovaru založeného v roce 1801. Dánská skupina Carlsberg jej vlastní od roku 2014.

Společnost s využitím dotace nedávno dokončila rekonstrukci rohového domu na Žižkově náměstí a Horovy ulice, kde vzniklo muzeum pivovarnictví. Podílí se na kulturních akcích ve městě během roku, v jeho areálu se například koná část Dočesné nebo recesistický Memoriál Lojzy Lupulína.