Zcela nová tribuna by měla v letošním roce vyrůst u fotbalového hřiště Slavoje Žatec. Její cena se odhaduje na osm milionů korun, postaví ji vlastník areálu - město Žatec.

Diváci sledující domácí zápasy mužstva hrajícího v krajském přeboru jsou už několik let vystaveni nepřízni počasí. Kvůli špatnému stavu se před čtyřmi lety musela odstranit střecha nad lavicemi, jedinou ochranou před deštěm a přímým sluncem tak zůstává zastřešená terasa restaurace. Ta je ale malá. „Je nedůstojné, že klub v takovém městě zastřešenou tribunu nemá. Fotbal v Žatci přichází o diváky. Na ty bez tribuny prší, v létě do nich praží slunce,“ řekl dlouholetý fanoušek žatecké kopané Jaroslav Kubíček.

Tribuna na Slavoji chybí už skoro čtyři roky. V létě 2014 se musela zbourat kvůli špatnému technickému stavu, její demolici nařídil statik.

Stavba tribuny by měla proběhnout letos na podzim. Celou jarní sezonu a zřejmě i velkou část té podzimní budou tedy fotbaloví diváci v Žatci stále bez tribuny. „Fanoušci se nás často ptají, proč tribunu tak dlouho nemáme a zda vůbec s problémem něco děláme. Mnohokrát jsme o ní jednali s městem. Pro nás je důležité, že nová tribuna konečně bude. Určitě se díky ní zvedne atraktivita areálu a snad i zvýší návštěvnost zápasů,“ uvedl sekretář fotbalového klubu Slavoj Žatec Pavel Maňák.

Stavět by se mohlo na podzim

V současné době se dokončuje dokumentace pro stavební povolení a prováděcí dokumentace. „V červenci, pokud už bude stavební povolení, bychom mohli vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele stavby. Samotné práce by mohly začít v září nebo říjnu,“ odhadla vedoucí odboru rozvoje a majetku města žatecké radnice Kateřina Mazánková.

Bez tribuny je areál Slavoje čtyři roky kvůli tomu, že dlouho trvala jednání mezi městem a fotbalovým klubem. Rozdílné byly představy města a Slavoje o nákladech i o tom, jak by měl krytý prostor pro fanoušky vypadat. „Obě strany mají vypracovanou svou studii tribuny, její konečná podoba bude kompromisem obou variant,“ sdělila starostka Zdeňka Hamousová.

Předpokládaná cena nové tribuny se odhaduje na osm milionů korun. Přesnou částku ukáže výběrové řízení na firmu, která ji postaví. Nová tribuna nabídne místa k sezení i stání. Pro potřeby její výstavby k ní povede zcela nová cesta ze silnice I/27 Most - Plzeň. „Sjezd řešíme s vlastníkem komunikace, tedy Ředitelstvím silnic a dálnic, s cílem co nejméně zatížit areál Slavoje,“ vysvětlila Kateřina Mazánková.

Fotbalisté Slavoje Žatec (v zeleném) porazili Modrou.Stadion Slavoje Žatec se na současném místě u Ohře otevřel v roce 1928. Největší slávu zažil klub ve 30. letech 20. století, kdy se tam hrála nejvyšší soutěž. Na fotbal v Žatci chodilo osm až deset tisíc diváků. Dnes je návštěvnost podstatně menší, počítá se ve stovkách lidí. Kromě dospělých má žatecký klub také řadu mládežnických oddílů. Na hřišti hrají svá domácí utkání také veteráni Slavoje Žatec.