V tomto okamžiku soudy na severu Čech dluží celkem zhruba 9,5 milionu Kč, z toho 5,2 mil. po lhůtě splatnosti. Příčinou je, že soudy na severu Čech od ministerstva spravedlnosti dostaly o 50 milionů méně, než potřebovaly pro svůj provoz. „Žádali jsme na rok 2007 celkem 195 milionů a dostali jsme jenom 143 milionů. V polovině roku jsme vyčerpali již 88 milionů, tedy 61 procent rozpočtu a ještě 8 milionů dlužíme především advokátům, což nazýváme mandatorní výdaje. Okresní soudy v Ústí, Mostu a Litoměřicích měly koncem pololetí peníze sotva na jeden dva měsíce činnosti.

Soudům rozpočet stačit nebude

Vážné problémy jsou i v Lounech. Museli jsme jim pomoci i z tak nízkých rezerv krajského soudu,“ uvedl Jan Tobiáš, ředitel správy krajského soudu. „V tuto chvíli je krajský soud schopen zajistit financování běžného provozu soudů do konce roku pouze při posílení rozpočtu nebo tím, že přestane hradit advokátům mandatorní výdaje, což způsobí samozřejmě navyšování dluhů soudů,“ uvedl Tobiáš.

Krajský soud žádal po uplynutí prvního pololetí na nutné platby 49 milionů, ale dostal necelých 9 milionů korun. Soud platí v první řadě za technické platby, aby zajistil chod soudních budov. Z toho co zůstává platí advokáty a soudní znalce. „Nebude možné se divit, pokud někteří advokáti budou žalovat soud, že jim dluží po lhůtě splatnosti,“ uvedl Tobiáš. „Neprospívá dobrému jménu instituce, která má na starosti dodržování zákonnosti, když se stane dlužníkem,“ upozornil také předseda krajského soudu Milan Kohoutek.

Poplatky přiděleným obhájcům (ex offo) dosahují desítek až stovek tisíc, v součtu miliony. Pokud letos skončí proces ve věci Universal banky, znamenalo by to, že advokátům soud za tento největší proces na severu Čech z oblasti hospodářské kriminality, vyplatí miliony korun. Otázkou je, zda na to bude mít. Soud přiděleným obhájcům zaplatí po ukončení procesu a potom vymáhá tuto částku po odsouzených. Ale v trestních věcech jen málo kdo za služby advokátů zaplatí, protože je buď ve vězení nebo na sociální podpoře.

Soudy na severu Čech měly ke konci 1. pololetí 316 milionů Kč pohledávek, například dluhy odsouzených. Proto se soudy snaží v této situaci co nejvíce ušetřit. Minulý rok zaplatily za poštovné 38 milionů, ale letos na veškeré služby dostaly jen 40 milionů. Pošta ale zadarmo nic neudělá.

Soudy ve stále větší míře se snaží doručit obsílky vlastními doručovateli. Jeden den nákladní auto objede soudy v ústecké oblasti a další den v liberecké. Dopravuje mezi soudy spisy, aby se ušetřilo na poštovních službách. Ušetří se tím několik milionů. Navýšení tarifu advokátů ale pohltí i to málo, co soudy ušetří. „Ze 100 korun, které soud vydá, připadá 40 na mandatorní výdaje, tedy na znalce a advokáty. Z rozpočtu na vlastní chod soudů připadá na severu Čech jenom zhruba 80 milionů,“ zdůraznil Tobiáš.