Letos bylo evidováno v Ústeckém kraji již 18 akutních a 70 chronických případů žloutenky typu C, loni za celý rok bylo evidováno 23 případů akutních a 113 chronických.

Známe desetinu

Na první pohled se může zdát, že jde o malé množství vyskytující se žloutenky, ale podle Trmala je zachycena jen asi desetina nemocných. Mezi námi je tedy 700 až 1000 infikovaných. I žloutenka typu B s 54 akutními případy a 24 chronickými z minulého roku představuje podobný problém. Lidé se infikují pohlavním kontaktem i při používání nesterilních injekčních jehel. „Kdybychom chtěli vyčíslit jednou škody vzniklé existencí drogově závislých, musíme počítat s tím, že se odhaduje v Ústeckém kraji jejich počet na 6000 osob,“ uvedl Lubomír Šlapka z mosteckého K–centra Most k naději.

Podle Jiřího Krupičky, vedoucího severočeského odboru kriminální policie, většina krádeží věcí z motorových vozidel na severu Čech jde na vrub drogově závislým. Na krádežích aut se podílí tito lidé méně než čtvrtinou. „Časté jsou jednoduché loupeže. Pachatel běží, vytrhne ženě z ruky kabelku, či uloupí někomu mobil nebo kufřík s věcmi a utíká pryč. A prodá lup u známých překupníků a po bazarech,“ uvedl Krupička. Podle Jarmily Hrubešové ze severočeské policie jednoduché drobnější kriminality a loupeže lze sledovat především na Teplicku, Ústecku, Mostecku a v Chomutově.

Velké teritorium

„Protože jsou ve svém bydlišti tito lidé známí, jezdí za krádežemi a loupežemi do okolních měst. Mohou mít velký akční radius. Proto pokud je vysoký výskyt vykrádání aut hlášen z Chomutova, neznamená to, že jde jen o místní pachatele,“ zdůraznil Krupička.

Stejné problémy jako v Ústeckém kraji mají například i Britové. Chtějí proto spočítat škody, které z drogové scény vznikají. Britové chtějí zahrnout do výčtu škod nejen kriminalitu, ale i léčení narkomanů nakažených HIV, žloutenkou typu B a C, léčbu z předávkování, v rámci odvykací terapie, i ošetřování novorozenců kvůli drogové závislosti jejich matky. Vyplývá to z britské studie o možnostech měření škod způsobených nelegálními drogami, které zveřejnil v rámci Ministerstva vnitra Institut pro kriminologii a sociální prevenci.