Krajský soud v Ústí nad Labem by měl během několika týdnů začít projednávat rasistický útok dvou Romů na 12letého Patrika, který se odehrál letos na jaře v Krupce na Teplicku a šokoval širokou veřejnost.

Před soudem stane ale pouze jeden z útočníků, kterého obžaloba viní z loupeže, vydírání a dokonce i znásilnění. Druhý pachatel se potrestání vyhne. Nebylo mu totiž ještě ani patnáct let.

„Hlavní líčení s obžalovaným mladíkem se uskuteční ještě do konce roku. Kvůli nízkému věku pachatele bude probíhat s vyloučením veřejnosti,“ sdělila mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.

Rány, kopance i znásilnění

Dvanáctiletý chlapec se 29. dubna odpoledne rozhodl jít z duchcovského dětského domova, kde byl ze sociálních důvodů umístěn, za svojí matkou do ústeckého azylového domu. Když se ocitl poblíž bohosudovského nádraží, tak k němu přistoupili dva romští mladíci a chtěli po něm mobil. Když chlapec odpověděl, že nic nemá, tak ho pachatelé prošacovali, vzali mu bundu a boty.

Pak mu prý řekli, jestli ví, co dělal Hitler za války s Židy a Cikány, a že to samé teď budou dělat s ním. Hoch se musel svléknout do slipů a plazit se, vlézt do potoka. Potom ho mladíci kopali, šlapali po něm, bili ho pěstmi. Na těle masakrovaného chlapce nebylo prakticky místečko, kde by lékaři nenašli stopu po úderu, včetně otisků kovové přezky od pásku. Oba útočníci měli dvanáctiletého Patrika též znásilnit, konkrétně si na něm vynutit, aby je orálně uspokojil.

Rozsáhlá zranění

Trýzněný hoch se po útoku výrostků z posledních sil dostal na nádraží, kde mu lidé zavolali pomoc.

Skončil v nemocnici na jednotce intenzivní péče se zlomeninou, natrženou slezinou, pohmožděním ledvin, slinivky a jater.

Čtrnáctiletý útočník je v současné době v diagnostickém ústavu, starší z pachatelů ve vazbě, kde si počká na soud. V případě uznání viny mu hrozí maximálně pět let ve vězení, což je nejvyšší možný trest pro mladistvé.

(ro, pro, ČTK)