Pouhé dva týdny už zbývají do konce takzvané zbraňové amnestie, kterou letos v únoru vyhlásila policie. Lidé v Ústeckém kraji zatím policii odevzdali 325 střelných zbraní, z toho dvě zbraně byly v policejním pátrání.
„Všechny zbraně jsou v současnosti na balistice. Předpokládáme, že asi dvě třetiny občanů budou chtít odevzdané zbraně zaregistrovat, aby je mohli mít oficiálně v držení,“ uvedla Šárka Poláčková z ústeckého severočeského policejního ředitelství.
V některých regionech občané donesli na policii až několik desítek zbraní. Například na Lounsku jich policisté sesbírali celkem šedesát. Nejvíce bylo pistolí. „Jeden člověk přinesl i torzo kulometu,“ sdělila mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.
Na policejních stanicích v Mostě nashromáždili několik stovek kusů střeliva a 26 kusů rozbušek, které si odvezl a zneškodnil pyrotechnik.
U severočeských policistů skončily i historické perkusní revolvery či zbraně z 2. světové války.
Vysvětlení není potřeba
Během půlroční zbraňové amnestie mohli lidé vrátit zbraně, které mají doma bez povolení. Například je nalezli, zdědili, nevyužívají je a nevědí, jak s nimi naložit. Policie po nich nepožadovala žádné vysvětlení, jak ke zbrani přišli, nehrozilo jim trestní stíhání za nedovolené ozbrojení.
Ten, kdo zbraň odevzdal, si navíc mohl požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících jej k držení této zbraně. Předtím ale každou pistoli či revolver museli prozkoumat experti. Vzhledem k tomu, že vrácených zbraní jsou tisíce, čekají zájemci na zaregistrování zbraní někdy až měsíce.
37 pistolí
3 revolvery
2 perkusní revolvery
6 malorážek
1 opakovací puška
4 kulovnice
5 brokovnic
1 torzo kulometu
„Kapacity policejních pracovišť jsou dimenzovány na běžný provoz, to znamená na expertizní činnosti související s trestnou činností. Nebylo by účelné pouze krátkodobě posilovat personálně tato pracoviště, protože vyškolení odborníků je otázkou roků a navíc je finančně velmi náročné,“ vysvětlila Ludmila Nezvedová z policejního ředitelství. V rámci celé republiky bylo k 7. červenci odevzdáno celkem 5 377 zbraní, je mezi nimi i 49 samopalů. Podle dosavadních expertíz nebyl ze žádnou ze zbraní spáchání v minulosti trestný čin. Lidé vrátili kupodivu i několik zbraní, které byly v minulosti jiným občanům odcizeny. „Tyto zbraně policie vrátí původním vlastníkům,“ doplnila Nezvedová.
Zbraňová amnestie se osvědčila již v letech 1996 a 2003. Občané v obou případech odevzdali v České republice více než tři tisíce kusů zbraní.
Monika Procházková
František Roček