Vítězkou prestižní ankety Žena regionu je v Ústeckém kraji pro loňský rok Zdeňka Mocňáková, předsedkyně okresní organizace Svazu tělesně postižených v České republice z Loun. V anketě, jejímž tradičním mediálním partnerem je Deník, zopakovala své prvenství z minulého ročníku. Ocenění a dárky od partnerů projektu si přijela převzít do Teplic, do kanceláře primátora statutárního města a senátora Jaroslava Kubery.

Její přání zatím vyslyšeno nebylo

Zdeňka Mocňáková pracuje ve Svazu tělesně postižených (STP) již 26 let a podle svých slov tomu podřídila soukromý i rodinný život. Před rokem, při předávání ceny za první místo v „jejích" Lounech, vyslovila přání: „Kéž by můj úspěch v soutěži přinesl štěstí pro financování našich aktivit!"

Nyní v rozhovoru pro Deník přiznává, že její přání vyslyšeno nebylo…

„Jsme stále na bodu, že si finance sháníme sami. Sociální služby jsou, bohužel, finančně nedoceněny. Z rozpočtu jeden a půl milionu korun dostaly sociální služby od Ministerstva práce a sociálních věcí 200 000 Kč. A to, pokud máte zaměstnávat kvalitní personál a platit nájem, skutečně nestačí. Každý rok se tak dostáváme do strašných minusů," povzdechla si vozíčkářka.

Co všechno organizace STP v Lounech dělá, co nabízí?
„Poskytujeme sociální poradenství, sociálně aktivizační služby pro seniory a zdravotně znevýhodněné a od roku 2008 poskytujeme službu Senior taxi. Provozujeme půjčovnu kompenzačních pomůcek, kde v dnešní době už nabídka výrazně převyšuje poptávku."

Hovořila jste o chybějících finančních prostředcích. Na co je potřebujete nejvíce, řekněme, akutně?
„Jak jsem už řekla, jsou to výplaty zaměstnanců a pronájem prostor, ve kterých naše organizace sídlí. Vzhledem k tomu, že máme velkou půjčovnu kompenzačních pomůcek, nemůžeme dělat poradenství z obýváku. Musíme na to mít odpovídající prostory a také prostory skladovací, protože pomůcky půjčujeme široko daleko po celém okrese. V současné době například disponujeme 26 polohovacími postelemi, které jsou neustále v terénu."

K prvenství v prestižní anketě blahopřáli vítězce jako první senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera a regionální ředitel České podnikatelské pojišťovny, a. s. Dušan Zeman (vpravo).

Celonárodní soutěž Žena regionu je vyhlašována od roku 2009 a je určena pro všechny ženy, se kterými se denně setkáváme a které mnohdy dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají ostatním a ještě při tom všem zvládají péči o rodinu.

Ženou regionu se proto nemusí stát třeba jen aktivní starostka, ředitelka charitativní organizace, ale třeba jen obyčejná žena, která pomáhá nemocným, dětem či zvířatům. Může to být žena, která rozvíjí a pomáhá zlepšovat region, v němž žije a pracuje.

„Rozhlédněte se okolo sebe, kolik takových žen ze svého okolí znáte? Věříme, že mnoho," vyzývala i letos na začátku roku Denisa Kalivodová, jednatelka společnosti Prime Communications, vyhlašovatele soutěže.

Jsou to ženy, které nenajdete na obálkách časopisů

Tyto ženy se na nás neusmívají z obálek časopisů, nebo je nenajdete v žebříčku nejbohatších a nejúspěšnějších lidí, ale své bohatství mají někde jinde rozdávají úsměvy a otevírají svá srdce těm, kteří potřebují jejich pomoc a pozornost.

Jejich úsilí a činnost mnohdy postávají skromně v koutě, své úspěchy ne vždy ventilují do světa, a tak veřejnost a média o jejich smysluplných aktivitách nemají sebemenší tušení.

O titul Žena regionu se mohly ucházet ženy, kterým se podařilo dosáhnout vynikajících výsledků v jedné ze čtyř následujících kategorií: podnikání, politika a veřejná správa, vzdělávání, věda a výzkum, zdravotnictví a charitativní činnost, umění, kultura a sport.

Vítězky z krajů se sejdou na galavečeru v rámci celostátního finále, které proběhne v hotelu The Augustine v Praze ve čtvrtek 27. března.

Proč je existence takové soutěže, jakou je Žena regionu, důležitá?

Senátor a primátor statutárního města Teplice a senátor za ODS Jaroslav Kubera a regionální ředitel České podnikatelské pojišťovny, a. s. Dušan Zeman za hlavního partnera soutěže byli ti zástupci silnějšího pohlaví, kteří se ujali dekorování vítězky krajského kola ankety Žena regionu 2013 Ústeckého kraje Zdeňky Mocňákové z Loun. Oběma pánům Deník položil jedinou otázku: „Proč je existence takové soutěže, jakou je Žena regionu, důležitá?"

Jaroslav Kubera:

„Takoví lidé, jako je paní Mocňáková, potřebují ocenit. A já zvláště v takových případech se vždycky obracím na zdravé a říkám: Styďte se, protože vaše výkony oproti jejich výkonům jsou nulové! Teď jsem viděl v televizi sledge hokejisty na paralympiádě, viděl jsem hrát vozíčkáře tenis… Sám tenis hraji a vím, co to je přeběhnout kurt. Pro mě je to obzvlášť obtížné (jako známý kuřák se při těch slovech usmívá).

Je naprosto neuvěřitelné, co ti lidé dokážou. Je proto důležité vážit si zejména těch lidí, kteří v takové situaci nepodlehnou. A jsou lidé, kteří nepodlehnou!

Ono to platí i o nemocech obecně. Jde o ony případy, kdy se lidé vyléčili z rakoviny. To lékařská věda neumí, ale když se člověk nemoci nepoddá, dějí se zázraky. Podívejme se třeba na fotbalová utkání. Většinou za prohrou mužstva není neumění fotbalistů hrát, ale důvod spočívá v tom, že psychicky nezvládnou druhý poločas. A takhle je to s nemocemi a s postiženými.

Samozřejmě, lidé jsou různí. Jsou postižení, kteří se neumějí vyrovnat po celý život. Těch je naštěstí menšina. Většina dokazuje svým pozitivním přístupem opak.

Je dobře, že se neorganizují jen populární soutěže, které se každému líbí, jako je SuperStar, nejrůznější klání o titul Miss a podobně. Nic proti nim, ale je potřeba ocenit lidi, kteří to mají v životě těžší než ,my zdraví' a se svým handicapem se vyrovnali."

Dušan Zeman:

„Smysl takové ankety vidím především v tom, že jsme schopni lidi, kteří žijí mezi námi nebo kolem nás a nikdo o nich neví, najít a vyzdvihnout.

Je podstatné, že kromě toho, že žijí svůj vlastní život, pomáhají ostatním lidem, ačkoli sami potřebují pomoci. Dělají to přitom způsobem nezištným, nenápadným.

Smysl ankety tudíž vidím v tom, že takové osobnosti můžeme najít, vyzdvihnout a svým způsobem obdivovat."