Ten dům ohrožuje své okolí. Části střechy při silnějším větru už několikrát létaly ulicí, teď v sobotu se zřítil kus zdiva na tři zaparkovaná auta. Dům se nachází v Žatci na rohu ulic Příkrá a Nákladní. Rozsáhlý objekt, několikapatrovou bývalou sušárnu chmele, nechali majitelé totálně zdevastovat.

O víkendu část zdiva spadla, poškodila tři zaparkovaná auta v Příkré ulici. Jedno z nich je poničené tak, že už opravit nepůjde. Velké štěstí bylo, že se poblíž zrovna nikdo nenacházel. „Máma mi říkala, že z domu něco začíná padat. Šel jsem ven auto přeparkovat, jakmile jsem zavřel vchodové dveře u domu, spadlo to naráz. Měl jsem vlastně štěstí, o chvilku později bych v tom autě seděl,“ sdělil majitel stříbrného Renaultu Megane, který si nepřál zveřejnit jméno. „Auto je na odpis, škodu řeším s majitelem domu,“ dodal.

Na místě, kam kusy kamenů a dalšího stavebního materiálu spadly, už není možné zaparkovat. Objevily se tam přenosné kovové zábrany.

Případ ze sobotního dopoledne vyšetřují policisté z obvodního oddělení v Žatci. „Vše je na začátku, určuje se výše způsobené škody. Prověřujeme, zda došlo k trestnému činu obecného ohrožení,“ sdělila policejní mluvčí Irena Pilařová.

Časovaná bomba

Spadlé zdivo domu řeší také žatecký stavební úřad. Ten zmíněný objekt sleduje dlouhodobě. „Ten dům je časovaná bomba. Chátrá řadu let. Je totálně zdevastovaný, prakticky zbylo jen obvodové zdivo. Jeho devastaci řešíme roky, komunikace s vlastníkem ale není ideální,“ sdělil Lukáš Bizoň ze žateckého stavebního úřadu.

Není to poprvé, kdy se z domu uvolnil materiál, který poškodil okolí. Řadu let trápily obyvatele okolních budov při silnějším větru odlétávající části střechy. „Trochu se zvedne vítr a ze střechy toho baráku začne všechno padat. Tašky jsou všude. Na silnici i na chodníku, několik jich už spadlo i na můj dům,“ řekl před časem Milan Vágner, který bydlí hned naproti.

Stavební úřad bývalému i současnému majiteli udělil pokuty. Určité zabezpečovací práce proběhly, devastaci domu to ale nějak zásadně neovlivnilo. Nařízení v podobě dalších prací ze strany stavebního úřadu bude pravděpodobně následovat. Pomůže ale až větší oprava nebo rekonstrukce.

Majitelem domu je od roku 2011 společnost BZ Property, jejímž vlastníkem je pražský advokát. Potíž je v tom, že v komunikaci se stavebním úřadem uvádí, že skuteční majitelé jsou Angličané. Komunikace je zdlouhavá a nedostatečná. A výsledek téměř nulový.

Zmíněná společnost v Žatci vlastní několik domů, většina není v dobrém stavu. Předloni v únoru se zřítil jeden z nich na rohu Horovy ulice poblíž tamní střední školy.

Do vnitrobloku spadla část obvodového zdiva, celý dům byl staticky narušen tak, že došlo k jeho částečné demolici. Dnes z něj zbylo jen obvodové zdivo. Aktuálně se na něm provádějí zabezpečovací práce.