Město Louny nakročilo ke zlepšení zdravotnické péče ve městě. Na světě je koncepce zdravotnictví na roku 2011 – 2013. Na začátku loňského roku uzavřela soukromá nemocnice akutní oddělení a od té doby lidé volají po zlepšení. S akutními příhodami se totiž musejí vypravit do jiného města. V týdnu ani nefunguje pohotovost pro dospělé.

Jedním z hlavních cílů koncepce je vytvořit Fond zdravotnictví. Předseda zdravotnické komise Petr Tyl počítá s tím, že do fondu budou přispívat obce ve správním obvodu města. Předběžně je počítáno, že ve fondu budou tři miliony korun.

A jak se na to obce tváří? Některé rozpačitě. „Nemohu se k tomu vyjádřit, o příspěvku rozhodnou zastupitelé,“ uvedla starostka starostka Jimlína Jana Mikovcová.

„Žádný výdaj navíc není příjemný, ale máme také zodpovědnost za naše občany, aby měli lepší zdravotní péči,“ myslí si starosta Líšťan Miroslav Protiva, zároveň dodal, že o výši příspěvku rozhodnout zastupitelé.

Příliš nadšen není ani starosta Ročova Václav Trylč, který uvedl, že ani jemu nikdo na lékaře, který v obci ordinuje nepřispívá.

Dalším tématem koncepce je ambulantní pohotovost, kterou provozuje nemocnice. Zatímco pohotovost pro děti a dorost funguje ve všedních dnech i ve večerních hodinách, od 17 do 20 hodin, a o víkendech a svátcích od 9 do 20 hodin, pohotovost pro dospělé je k dispozici pouze o víkendech a svátcích, a to od 8 do 13 hodin. Současný rozsah ordinačních hodin tak nesplňuje požadavek kraje, a proto o část příspěvku na pohotovost Louny přicházejí. I proto radnice usiluje o rozšíření pohotovostní péče pro dospělé. Cílem je rozšířit ordinační hodiny na stejný rozsah, jako pohotovost slouží dětští lékaři. Dosáhnout toho chce město výběrovým řízením, které má být v nejbližších týdnech připraveno.

Dokument také zmiňuje stomatologickou pohotovost, která v Lounech chybí. Lidé tak o víkendech musí do Litvínova. Petr Tyl navrhuje vytvořit takové podmínky, aby mohla být zubní pohotovost otevřena v prostorách polikliniky.

Krátce se věnuje také rozsahu odborné lékařské péče, záchranné zdravotnické službě, kapacitě lůžek následné péče či otevíracím dobám lékáren, které shledává za dostačující.

Z koncepce pak vyplývá, že hlavním problémem, je špatná informovanost občanů, kde jim může být poskytnuta potřebná péče.

Město by se také v neposlední řadě mělo zabývat problémem rostoucího průměrného věku lékařů, má se pokusit o vytváření podmínek, jak mladé, hlavně pak praktické lékaře, přilákat.