Zdravotní péče v Lounech je po uzavření akutních lůžek v soukromé nemocnici nedostatečná. Vědí to občané i většina komunálních politiků. Jak to ale tak vypadá, nikdo z těch, kteří mají špatnou zkušenost s dostupností lékařské péče, si nestěžoval na kompetentních místech. Různé trpké historky si lidé vyprávějí pouze mezi sebou. Není se pak čemu divit, že kraj či pojišťovna hledí na situaci ve městě poněkud chladně.

Je sice pravda, že pokud máte lehčí zdravotní problém ve všední den, ošetření ve městě se vám dostane. Nesmí se vám ale přitížit nebo se nesmíte zranit ve večerních a nočních hodinách či o víkendu, pak máte jako obyvatelé Loun velký problém. Musíte za ošetřením jinam. Pro lehčí případy chybí totiž čtyřiadvacetihodinová pohotovost. Jde hlavně o pohotovost pro dospělé, která funguje pouze o víkendech a svátcích od 8 do 13 hodin. Zastupitel Radovan Šabata upozornil kolegy na radnici tento týden na zážitek svého přítele.

„Můj kamarád se dostal nedávno do potyčky na Tyršově náměstí s tamními obyvateli, kteří rušili noční klid. Za upozornění si vysloužil ránu do obličeje. Z konfliktu vyšel s tržnou ránou. Přivolaní strážníci mu sice nabídli, že ho odvezou do žatecké nemocnice k ošetření, ale nazpátek už by se musel dostat sám. Nakonec jejich nabídku odmítl a dopravil se tam vlastním autem. Je zřejmé, že základní zdravotní službu nemají občané našeho města na dosah,“ uvedl na zářijovém jednání zastupitelstva města jeho člen Radovan Šabata.

„Před půl rokem krátce po zavírání nemocnice bylo přitom řečeno, že po nějaké době se nastalá situace vyhodnotí a město bude dál jednat. Udělal to někdo?“ položil zastupitel otázku.

„Příští týden máme jednání s vedoucím odboru sociálních věcí a zdravotnictví krajského úřadu. Ověříme to,“ odpověděl starosta města Jan Kerner. Jednat by se mělo i o možnostech rozšíření hodin pohotovosti.

Z dalších slov starosty vyplynulo, že kraj ani zdravotní pojišťovna VZP nedostaly žádnou stížnost na dostupnost lékařské péče v Lounech. Naopak prý evidují stížnosti rychlé zdravotnické služby, že je často volána k banálním případům.