Předpoklady se naplnily. V Lounech si letos pořádně připlatí za teplo. Tamní provozovatel centrálního vytápění, společnost Energie Holding, zveřejnil ceník na rok 2023, z něj vyplývá, že za 1 GJ tepelné energie zaplatí domácnosti i s DPH 1650 korun. Loni to bylo 1074 korun. Devadesát procent zákazníků v Lounech je zapojeno do věrnostního programu, těm se cena zvedne z 945 na 1452 korun. Oproti roku 2022 jde v obou případech o více než padesátiprocentní zdražení. Majitel bytu 3+1 se spotřebou 25 GJ tepla ročně si připlatí zhruba 12 tisíc korun, náklady na bydlení mu měsíčně stoupnou o tisícovku. Ceny tepla jsou ve městě jedny z nejvyšších v regionu.

Centrální vytápění v Lounech je závislé na plynových kotelnách, skokové zdražení proto mnoho zákazníků očekávalo. „Že nám teplo hodně zdraží, mi bylo jasné, když jsem viděl, co se v průběhu roku dělo s cenami plynu. Samozřejmě šetříme, jak se dá, ale občas zkrátka topit musíme. Nezbývá nám než věřit, že k dalšímu velkému zdražení už nedojde,“ řekl Tomáš Nováček, který bydlí na sídlišti na západním okraji Loun.

Teplárna. Ilustrační foto
Teplo výrazně zdraží! Teplárny v Ústeckém kraji už chystají nové ceníky

Na teplu od společnosti Energie Holding jsou závislé necelé čtyři tisíce domácností v Lounech ve 130 bytových a rodinných domech. Citelné zdražení, také zhruba o polovinu, zažily přitom také před rokem. Tehdy cena stoupla na zmíněných 945 korun z částky 639 korun. „Plyn nakupujeme za ceny, které jsou násobně vyšší než dřív,“ popsal před časem důvody ke zdražování předseda představenstva Energie Holding Libor Štěpán.

O 20 procent

Společnost Energie Holding na severu Čech provozuje místní teplárny také v Litoměřicích a Mimoni, tam zvýší ceny v průměru o pětinu. Teplo v těchto městech vyrábí z uhlí, lidé tam v roce 2023 zaplatí přibližně 900 korun za 1 GJ tepelné energie.

Teplo zdraží lidem ve všech městech na severu Čech. Jeho největší dodavatel, ČEZ Teplárenská, zvýšila od 1. ledna 2023 cenu v průměru také o 20 procent. V regionu zásobuje bezmála devadesát tisíc domácností, a to například v Chomutově, Jirkově, Klášterci nad Ohří, Kadani, Teplicích, Bílině nebo Duchcově. Teplo vyrábí firma hlavně v uhelných elektrárnách na severu Čech, v několika teplárnách a kotelnách. Za 1 GJ tepla od ČEZu lidé zaplatí v průměru 760 korun. Podobnou cenu mají v roce 2023 i obyvatelé Žatce. Ve městě zdražilo teplo, které se vyrábí hlavně z biomasy, zhruba o čtvrtinu.

Ilustrační foto
Autobusy a vlaky v Ústeckém kraji od ledna výrazně zdraží. Až o čtvrtinu

Proč jdou ceny tepla nahoru? Na vině je extrémní nárůst cen energií, ale i dalších nákladů. „Hlavní vliv na meziroční změnu ceny tepla má pochopitelně růst cen vstupů, především cena paliva, materiálů, opravy a v nemalé míře také ceny emisních povolenek,“ shrnul mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp.

Centrální zásobování teplem funguje v Lounech zhruba od roku 1970. Původně se spaloval lehký topný olej a zemní plyn, v současnosti kotelny spalují jen plyn. Teplo do systému dodává pět kotelen, největším zdrojem je ta v ulici 17. listopadu. Hlavními odběrateli tepelné energie v Lounech jsou převážně domácnosti, ale na síť rozvodů jsou připojeny také školy, školky, úřady a komerční budovy.

Alternativní zdroje vytápění

Růst cen tepla se tak kromě domácností dotýká také městské kasy. „Energiemi obecně se začínáme intenzivněji zabývat,“ řekl starosta Milan Rychtařík. Zatímco v minulých letech se zatepleními budov snižovala energetická náročnost objektů, nyní se hlavně řeší úspora nákladů za vlastní vytápění. „Ukazuje se, že plynové kotle asi nebudou cestou do budoucna. Do popředí našeho zájmu se tak dostávají alternativní zdroje vytápění,“ dodal starosta. Ve hře je například fotovoltaika nebo tepelná čerpadla.

Vedení Loun chce podle Rychtaříka v tomto postupovat koncepčně, na podzim ustanovilo komisi pro energetiku a životní prostředí, nyní chce zřídit pracovní pozici energetického manažera města při odboru správy majetku. V závěru roku vypsala radnice příslušné výběrové řízení na obsazení této nové pozice.

Teplo. Ilustrační foto.
Obyvatelům Žatce zdraží teplo zhruba o čtvrtinu

„Energetický manažer by se měl podívat na to, kde můžeme ušetřit, ale také po odborné stránce vypracovat možnosti jiného vytápění našich objektů,“ přiblížil starosta.

Možnosti změny paliva pro centrální systém vytápění zkoumají i ve společnosti Energie Holding. V úvahu připadá několik variant, všechny budou ale finančně a časově náročné. „Zabýváme se alternativami, které podrobujeme zkoumání z pohledu dlouhodobé udržitelnosti a budoucí rentability. Monitorujeme dostupnost biomasy, bioplynu a budování bioplynových stanic ve spolupráci s městy a samozřejmě energetické využití odpadu. Jsme zapojeni do výzkumných projektů zabývajících se využitím geotermální energie a průmyslových tepelných čerpadel pro vytápění. Konkrétně pro Louny máme připraveno několik variant, které chystáme pro ekonomické vyhodnocení a zapracování do střednědobého plánu,“ přiblížila nedávno vedoucí obchodního oddělení Energie Holding Renata Kubelková.