Centrální část Zahradního města v Lounech, bývalých kasáren, se už brzy promění v reprezentativní místo. Tamní Zelené náměstí čeká kompletní přestavba. Většinu nákladů pokryje dotace z evropských fondů.

Náměstí jako střed nové lounské čtvrti se přirozeně stane klidným místem k procházkám a třeba posezení na lavičkách. Součástí přestavby bude i vybudování přilehlých komunikací a parkovišť. Středová plocha náměstí bude vydlážděna, uprostřed se počítá s vodním prvkem, přesněji kašnou. 

85 % uznatelných nákladů zaplatí ROP

Náklady na celý projekt, rozdělený do tří etap, činí 13,4 milionu korun. „Z operačního programu ROP Severozápad se nám podařilo získat dotaci ve výši 85 % uznatelných nákladů, což je opravdu velmi dobrá zpráva," říká Radovan Šabata, starosta Loun. V korunách to znamená jedenáct milionů, které nebudou muset opustit městskou pokladnu. Výběrové řízení na realizaci tohoto projektu vyhrála firma AFC Servis DC z Děčína. Proměna by měla být hotova během příštího roku.

Při řešení budoucí podoby prostranství se vedení města zabývalo myšlenkou vzdát jím poctu Zdeňku Sýkorovi. Významného rodáka a uznávaného malíře mělo připomínat některé z jeho děl, vytvořené přímo dlažbou náměstí. To se ale nakonec ukázalo jako příliš náročné, zejména po finanční stránce. V podstatě už by se totiž jednalo o umělecké dílo a cesta k dotacím by byla velmi složitá, ne-li nemožná. Další otázkou by bylo vyrovnání s licencí na dílo. Kvůli těmto i dalším obtížím nakonec z nápadu sešlo.