Evangelický farář, hudebník, bývalý disident a trvalý bojovník za lidská práva Svatopluk Karásek (66) bude v okrese Louny kandidovat na zvolení do Senátu za Stranu zelených.

„První nabídka přišla od ministryně za tuto stranu Džamily Stehlíkové. S radostí jsem ji přijal,“ řekl na dotaz našeho Deníku Svatopluk Karásek.

Krajská rada Strany zelených zveřejnila jeho kandidaturu o víkendu. Muž, který působil mj. v Chartě 77 či Výboru na ochranu nespravedlivě stíhaných, se k první cestě do okresu Louny chystá v závěru tohoto týdne. „Navštívím Louny a Postoloprty, sejdu se s přáteli a také se starosty některých měst a obcí. Zahájím tím svou kampaň,“ uvedl S. Karásek.

Dříve působil v Unii svobody, ale v poslední době, jak řekl, se s ní názorově rozešel. Nyní je mu blízký program Strany zelených. „S tím, co tato strana dělá, se plně ztotožňuji,“ uvedl. Nadále však chce zůstat nestraníkem.

Senátní volby v okresech Louny a Rakovník, které tvoří společný volební obvod, proběhnou letos na podzim. Také nejsilnější politické strany už vybraly své kandidáty – za ODS bude kandidovat starosta Loun Jan Kerner, za ČSSD zastupitel a pedagog z Rakovníka Marcel Chládek a KSČM nominovala Václava Beneše, starostu Blatna u Podbořan.