Když je silnice po zimě někde pořádně děravá, říká se většinou, že je jako slalomová dráha. U Zeměch na Lounsku už ale ani toto označení neplatí, řidiči mezi sebou začínají vtipkovat, že je lepší tam auto přenést. Zatím stále není jasné, kdy se bude opravovat.

Silnice II/225 je přitom hlavní spojnicí mezi Žatcem a Louny. Na okraji Zeměch ji ale „zdobí“ desítky obrovských a stále se zvětšujících výtluků, rozesetých po celé šířce a v délce několika desítek metrů. „Je to tam pořádně roztrhané, už není jak se dírám vyhnout,“ hodnotí zkušený řidič Josef Kára, který místem často projíždí.

Stejně to vidí i další šoféři. „Jsou to obrovské díry a je jich hlavně strašně moc. Je to tam i nebezpečné, někteří řidiči jezdí do protisměru, kde jsou díry trochu menší a snaží se vyhýbat,“ přidává se Pavel Janeček.

Letošní zima silnice v okrese Louny pořádně potrápila. Sníh a mráz ale už doúřadoval před mnoha týdny a situace na komunikacích se lepší jen velmi pomalu. Zeměchy na opravu čekají zatím marně. „Stav silnice monitorujeme, je zahrnuta v plánu oprav na letošní rok,“ řekla Deníku Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje.

Konkrétní termín ale prozatím nikdo neprozradil, bude se o něm údajně jednat v nejbližších dnech. Kdy se tedy na výtluky u Zeměch dostane zůstává otázkou.

„Lidé tady už nadávají, trvá to hrozně dlouho. Kraj by měl silnici co nejrychleji opravit, už aby to bylo. Je to nebezpečné, řidiči tam zmatkují a různě se vyhýbají,“ přidává názor lidí ze Zeměch i starostka Jimlína Jana Mikovcová.

"Tankodrom" je i na jiných místech

Špatná situace je i na dalších silnicích v okrese. „Třeba směrem z Holedeče na Rakovník, to je také hrůza,“ upozorňuje Josef Kára. Hlavním problémem jsou ale finance. Kraji se peněz na opravy nedostává, zatím marně hledá zdroje, ze kterých rozsáhlé opravy zaplatit. Ústecký kraj spravuje v okrese Louny 831 km silnic II. a III. třídy, v celém kraji pak 3 700 km. „Na opravy bychom letos potřebovali přibližně 200 milionů korun, k dispozici je zatím zhruba polovina,“ připouští Hanáčková.

Čtyřicet milionů z rozpočtu kraje, padesát šest poslal jako výpomoc stát. „Čekáme, zda se v průběhu roku další peníze uvolní. Pokud nebudou, místo plošných oprav budou provedeny lokální,“ dodala tisková mluvčí kraje. V roce 2009 vydal kraj a údržbu a opravy silnic 208 milionů korun, v roce 2008 to bylo 214 milionů.