Naopak pozitivní zprávou je, že v okrese Louny není nákaza rozšířena jako v jiných částech Ústeckého kraje nebo ČR. Alespoň podle statistik hygieniků. Otázkou je, zda to není tím, že se v případě obyvatel okresu Louny méně testuje. Hygienici to úplně nevylučují. „Všechny zjištěné kontakty na vyšetření odesíláme, je ale pravdou, že odběrové místo v okrese Louny chybí,“ sdělila vedoucí protiepidemického oddělení hygienické stanice v Lounech Zdeňka Klapková. To se ale za pár dní změní. „V pondělí 12. října se odběrové místo otevře v Lounech,“ řekla.

Odběrové místo začne pracovat na lounské poliklinice, o jeho provoz se postará společnost AeskuLab. Materiál k testům půjde do laboratoře v Praze. „Odběrové místo bude otevřené dvakrát týdně a fungovat bude i pro samoplátce,“ sdělila Zdeňka Klapková s tím, že prostory se zabezpečí tak, aby testovaní lidé případně neohrozili ostatní návštěvníky polikliniky. Počítá se například se samostatným vchodem.

Na jaře bylo odběrové místo u spodního vjezdu do areálu žatecké nemocnice, o jeho opětovném otevření se dohadují zástupci Ústeckého kraje, města a nemocnice. Zatím jednání ke konkrétním závěrům nevedou, otevření centra se nerýsuje. „V této věci není nic nového,“ řekl ředitel žatecké nemocnice Jindřich Zetek.

Výskyt nákazy v okrese je rovnoměrný. Nejvíc covid pozitivních je na Lounsku, následuje Žatecko a Podbořansko. To je ale z velké části dáno počtem obyvatel v těchto regionech. V Žatci a okolí je covid pozitivních přes padesát lidí, v Lounech a okolí přes šedesát. „Nemůžeme říct, že bychom měli jedno ohnisko, ze kterého by se nemoc šířila. Máme zaznamenané výskyty po celém okrese,“ vysvětlila Zdeňka Klapková.

V současné době není kvůli výskytu covid-19 uzavřeno v okrese žádné školské zařízení. Na přelomu srpna a září to potkalo mateřskou školu v Blšanech nebo základní školu v Petrohradě na Podbořansku. V karanténě byly už dřív některé třídy z lounského gymnázia nebo ze základních škol Jižní v Žatci a Černčicích u Loun. V současné době hygienici řeší výskyt onemocnění u pacientů a personálu Psychiatrické léčebny v Petrohradě. Právě z tohoto zařízení je většina z tří desítek nakažených na Podbořansku.

Na základě vládních nařízení jsou v okrese Louny uzavřené střední školy, děti v základních musí nosit roušky. Omezené jsou volnočasové aktivity. Má to zabránit šíření nákazy v dětských kolektivech. Další opatření přijdou podle ministra zdravotnictví v pátek 9. října.