Oba oznamovatelé se zachovali správně. Ihned nález oznámili na linku 158 a vyčkali na místě do příjezdu policie. V prvním případě pyrotechnik munici odvezl a zneškodnil, ve druhém ji odpálil na místě.

„V sobotu se procházel po lese za obcí Vroutek 28letý muž s detektorem kovu. Jeho objev však nebyl žádný poklad, ale nebezpečná munice. Šlo o 21 kusů dělostřeleckých granátů ráže 10,5 cm německé výroby z druhé světové války,“ sdělila policejní mluvčí Irena Pilařová. Pyrotechnik munici odvezl a zneškodnil.

Nebezpečnou munici objevila v neděli 11. února 38letá žena mezi obcemi Divice a Brloh. „Tentokrát šlo o dělostřeleckou minu ráže 8 cm německé výroby z druhé světové války. Přivolaná pyrotechnická služba vyhodnotila, že převoz nebezpečného materiálu by byl velice riskantní. Do pondělních ranních hodin zabezpečené místo nálezu střežili policisté z obvodního oddělení Postoloprty. Podle slov pyrotechniků byl iniciační prvek miny odjištěn, a tak za bezpečných a dobrých světelných podmínek provedli zneškodnění munice výbuchem přímo na místě nálezu,“ sdělila mluvčí.

Během bezpečnostního opatření policisté zajistili, aby nedošlo k žádnému zranění osob.