Stále více žen obléká i v okrese Louny slušivé uniformy.

Armáda i policie dokonce ženy vyhledává, mohou sloužit téměř na jakékoli pozici.

Armáda i policie shání lidi. Nedávno jejich zástupci oslovovali zájemce na Trhu pracovních příležitostí v Žatci a Lounech. „Policie obecně shání nové lidi. V kampani jsme oslovili samozřejmě i ženy,“ potvrdila zájem strážců zákona Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Také armáda má o něžné pohlaví zájem. „Čtvrtá brigáda rychlého nasazení byla rozšířena, sháníme proto nové vojáky. Nemáme místa určená speciálně pro ženy, ty mohou vykonávat jakoukoli funkci, pokud splní požadavky,“ informovala Deník Lada Kovářová, tisková mluvčí žatecké posádky.

Velení pod ženskou rukou

Ženy se mohou uplatnit téměř všude, často také velí. „V okrese Louny jsou ženy zastoupeny takřka na všech úsecích – na kriminálce, dopravní policii i u pořádkové policie. Obsazují i vedoucí funkce, příkladem může být vedoucí podbořanského obvodního oddělení Eva Záhorská, zástupkyně vedoucího lounského oddělení paní Stehlíková nebo vedoucí skupiny pro zbraně, střelivo výbušniny a drogy paní Podaná,“ vypočítává úspěšné ženy policejní mluvčí.

„Na vojně“ působí ženy i v bojových pozicích. „U naší brigády působí ženy v celém spektru funkcí. Od štábních pracovnic, přes zdravotnice, v menším měřítku i u bojových jednotek. V armádě slouží také jako policistky, ve výsadkových pozicích nebo jako pilotky. Ženy v uniformě dnes nejsou ničím výjimečným, působí i ve velitelských pozicích,“ uvedla Kovářová.

Problémy s muži nejsou

V okrese Louny v současné době působí 222 policistů, z toho je 26 žen. Problémy s mužskými protějšky nemají. „I z mých zkušeností mohu říci, že i kvůli tomu, že je mužů více, si nás spíše předcházejí. Nesetkáváme se s tím, že by nás podceňovali nebo přehlíželi, spíše naopak. Jsme pro muže rovnocennými partnery,“ říká Jaromíra Střelcová.

U 4. brigády rychlého nasazení působí 1800 vojáků, z toho 5,4 procenta jsou ženy. „Procento žen u našich jednotek je nižší, než je průměr v celé armádě. Je to dáno především těžkými úkoly, které naše jednotky plní,“ pokračovala mluvčí brigády rychlého nasazení. Ženy jezdí i na mise.

„Jsou na nejrůznějších funkcích v Kosovu, Iráku i Afgánistánu. Jako pozorovatelky také v Africe. Není rozdíl v tom, jak misi snáší muž nebo žena. Oba musejí projít stejně náročným výběrem a výcvikem. Zatím se nestal žádný případ, že by se žena musela z mise vrátit, protože by tlak nezvládla,“ dodala Lada Kovářová, sama účastnice několika zahraničních misí.