Po roční pauze se v Podbořanech chystá v sobotu 31. ledna Zimní bitva. Letos se koná už její 21. ročník, čekají se stovky návštěvníků. Ty zavede děj a kulisy do počátku 15. století do doby po upálení Mistra Jana Husa a počátků husitství v Čechách.

Zimního setkání se zúčastní desítky jezdců na koních, šermířů, lučištníků, chybět nebudou výstřely z palných zbraní. „První účastníci bitvy přijeli do Podbořan dnes. Připravují stanové město, jakýsi zimní tábor, kde budou spát a který zahrneme do děje bitvy," sdělil ve středu 28. ledna hlavní pořadatel akce Ondřej Dragula.

Akci odstartuje historický průvod

Zimní bitva se uskuteční v areálu za koupalištěm, od soboty už tam stojí kulisy. Chybět nebude také středověké tržiště s ukázkami dobových řemesel. Začátek bitvy je v 15 hodin. Ještě před ní projde Podbořany historický průvod, jehož start je naplánován v 10 hodin z areálu Tatranu. Cíl je na centrálním náměstí, kde se chystají šermířské souboje a také taneční ukázky.

Zimní bitva v Podbořanech se vrací po roční pauze. Loni v lednu se po dvaceti letech nekonala, šermíři v Podbořanech meče nezkřížili. „Důvody byly hlavně finanční, ročník před tím se bohužel tolik nevydařil, museli jsme se z toho vzpamatovat. Nepřišlo, asi i kvůli mrazivému počasí, takové množství diváků, jako chodilo dříve. Také jsme byli po těch dvaceti letech trochu unavení, a tak jsme se rozhodli, že si dáme pauzu," vysvětloval odmlku Ondřej Dragula.