Ornitologická pozorovatelna, nábřežní korzo, nové stromy, rekonstrukce cest, nová parkoviště, odpadkové koše, informační tabule i stojany na kola. S tím vším počítá projekt revitalizace pravého břehu Ohře, který se má v Žatci realizovat v příštím roce. Město na něj připravilo čtyři a půl milionu korun.

Úpravy se dotknou poměrně rozsáhlého území od lávky pro pěší přes Ohři až po Husitské náměstí u železného mostu. „Počítá se s rekonstrukcí cest, revitalizací prostoru zimoviště vodního ptactva, vyřeší se tam i dosud trochu divoké parkování aut. Podél řeky vznikne oddechová zóna," popsal Jan Novotný, místostarosta Žatce.

Zrekonstruované cesty mezi lávkou přes řeku u koupaliště, loděnicí, hřištěm Slavoje, zimovištěm, sportovní halou a Husitským náměstím mají sloužit pro pěší procházky, ale také cyklistům a sportovcům na in-line bruslích. Díky rekonstrukci povrchů cest by měli mít bruslaři v Žatci k dispozici na své projížďky novou trasu od lávky pro pěší po železný most na Husitském náměstí. Areál tak naváže na nově postavenou cyklostezku na opačném břehu řeky a bruslařský okruh na sportovišti u koupaliště.

Nové cesty, parkoviště, stromořadí

A s čím projekt revitalizace břehu Ohře konkrétně počítá? Současná asfaltová cesta, která vede na pravém břehu řeky od lávky pro pěší, kolem loděnice a fotbalového hřiště Slavoje k prostoru zimoviště dostane nový povrch. Mezi zimovištěm a hřištěm Slavoje vzniknou nová parkoviště pro přibližně 20 aut, která mají nahradit současné „divoké" parkování na trávě.

Největší změny se dočká prostor od zimoviště, kolem jezu až po sportovní halu. Vzniknout tam má nová asfaltová cesta, která tam dosud není. S automobilovým provozem na ní se ale nepočítá, sloužit má hlavně cyklistům a bruslařům. Souběžně, blíž k řece, vyroste ještě cesta pro pěší, vznikne jakési nábřežní korzo. V místě se má vysadit stromořadí, které opticky oddělí prostor zimoviště od rušné silnice Most Plzeň. Zároveň má sloužit jako protihluková bariéra. U zimoviště vznikne ornitologická pozorovatelna s infocentrem. Uvnitř mají být stojany na jízdní kola, lavičky, informační tabule a dokonce i stacionární dalekohled.

Následně od jezu kolem sportovní haly, dopravního hřiště až k benzínové stanici se plánuje rekonstrukce asfaltového povrchu cesty. Počítá se též s rekonstrukcí cesty pro pěší od benzínové pumpy a autobazaru až na Husitské náměstí.

Ptačí zimoviště v Žatci. Grafika

V Žatci chystají revitalizaci pravého břehu Ohře. Vizualizace MěÚ Žatec