„Dlouho jsme o tom přemýšleli, mrzí nás to, ale jiné řešení nevidíme. Obec se zastavila, rozvoj se zabrzdil, chceme, aby se to opět rozjelo,“ zdůvodnila rozhodnutí své a svých kolegů bývalá starostka Makuková. „Vedly nás k tomu hrubé chyby současného vedení, se kterými nechceme být spojováni. Nekompetentní rozhodování a vedení, po kterém bude trpět život v obci,“ zmínila. „Lidé se v budoucnu nebudou ptát, kdo konkrétně pochybil, kdo je tím, kdo porušoval zákon. Bude se říkat, že to udělalo zastupitelstvo. Nejsme spokojení, jak je nezodpovědně nyní naše obec řízená, a proto jsme se rozhodli odstoupit. Nechceme s tím být spojení ani jako řadoví zastupitelé,“ dodala Makuková.

V Žiželicích rezignovali 14. prosince zastupitelé Helena Makuková, Lenka Urbánková a Miroslav Provazník, kteří byli v září zvoleni za vítězné sdružení Společně pro rozvoj obcí Žiželice, Hořetice, Stroupeč a Přívlaky. Protože se mandátu vzdali i všichni náhradníci, zůstali v obci jen 4 zastupitelé. Zákon stanovuje jejich minimální počet na 5, ministerstvo vnitra tak bude muset vyhlásit nové volby. Ty by se měly konat za několik měsíců, termín bude teprve stanovený.

Co kritizují?

Odstoupivší zastupitelé současnému vedení obce vytýkají řadu údajných pochybení. Podle nich zápisy z jednání neodpovídají skutečnosti, chyby a jiná znění jsou prý také v dokumentech a materiálech pro zastupitele. Kvůli špatnému postupu také nemohl být schválen rozpočet obce na příští rok, ani v polovině prosince lidé údajně nevědí, kolik a jak budou od ledna platit za stočné. Nelíbí se jim také, že opozice nebyla prý puštěna do kontrolních orgánů, nevidí do hospodaření. Na zastupitelstvu se údajně i křičí, situace je prý hodně vyhrocená. Vadí také údajně neorganizované a špatné vedení obce, jejíž rozvoj se podle Makukové a jejích kolegů nyní zastavil, ohroženy prý mohou být i některé akce. Nespokojenost se současným vedením obce vyjádřila část obyvatel také v petici, kterou podepsalo 120 lidí. K posledním volbám přitom v Žiželicích přišlo 210 lidí. V Žiželicích a spádových obcích žije zhruba 420 obyvatel.

Deník se na situaci a reakci na výroky opozičních zastupitelů zeptal také starostky Květy Panské (Za rozumné investice). Na konkrétní dotazy ale nechtěla odpovědět. „Nebudu reagovat. Nebudu se k ničemu vyjadřovat,“ uvedla Panská. Redakce kontaktovala také současnou místostarostku Jaroslavu Mangovou (Pro okrášlení a rovnoprávnost obcí), ta v pátek 16. prosince uvedla, že se vedení obce vyjádří podrobně a ochotně později, zvažují údajně některé právní kroky. „Tvrzení oponentů jsou nepravdivá, vymýšlí si. Postupujeme podle zákonů. Připravujeme reakci ve spolupráci s právním zástupcem,“ sdělila.

Brodec na Lounsku. Snímky ze srpna 2022.
V malé obci na Lounsku volby nebudou ani v lednu. Hrozí připojení k jiné

Protestující upozorňují také na to, že Panská údajně v obci fakticky nežije. Předtím, než začala působit jako starostka, byla desítky let účetní obce. Podle stěžujících prý sice má v obci nemovitost, všechny zákonné požadavky splňuje, nebydlí tam ale fakticky a dojíždět má údajně ze Žatce. Ani na tuto otázku Panská nechtěla odpovědět. „Nebudu se vyjadřovat,“ řekla Deníku.

„Obecně si myslím, že to není dobře. O obcích pak rozhodují lidé, kteří tam nebydlí. Nepotkáváte se v obchodě, večer před barákem, to je na malé obci, myslím, důležité, žít s tou obcí,“ myslí si Makuková.

Minulé volby

Květa Panská se stala starostkou už v roce 2018, po pár měsících se ale spory v obci vyostřily a zastupitelstvo se stejně jako nyní rozpadlo. Volby se opakovaly po pár měsících, uspěla v nich Helena Makuková, která Žiželice vedla další tři roky. Uspěla i v těch letošních. Její uskupení Společně pro rozvoj získalo 45 % hlasů, což stačilo na tři mandáty. Makuková získala 104 preferenčních hlasů z 210 odevzdaných, Lenka Urbánková, která jí dělala místostarostku, pak 90. Naproti tomu současná starostka obdržela 68 hlasů, místostarostka Jaroslava Mangová pak 56. Další dvě uskupení, Za rozumné investice a Pro okrášlení a rovnoprávnost obcí, získaly 30 % a 25 % hlasů, tedy po 2 mandátech. Po volbách se ale druhý s třetím domluvil a přehlasovali vítěze voleb.

Zastupitelé, kteří společně s náhradníky odstoupili a tím vlastně rozpustili zastupitelstvo, si od nových voleb slibují uklidnění situace a nové, jasnější „rozdání karet“. Po rozpadu zastupitelstva současné vedení obce zůstává, má ale omezené pravomoci. Nesmí například prodávat majetek nebo vydávat vyhlášky.