Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: DeníkÚstecký kraj získal nedávno územní rozhodnutí na úsek cyklostezky Ohře kolem Stroupče. Nebude z asfaltu, půjde o zpevněný povrch. Proč?
Změna povrchu vyplynula z nutnosti nalezení nejvhodnějšího řešení pro samotnou realizaci stavby. Vždy se najdou zastánci asfaltu, uvítají ho zejména obyvatelé chat, domů a zahrad nebo bruslaři. Odpůrci upřednostňují zase přírodní materiál, jde zejména o běžce, turisty, pejskaře. A tak je to i ve Stroupči.

Územní rozhodnutí je jedním ze zásadních kroků. Uvítali jste, že se příprava posunula?
O cyklostezce se hovoří mnoho let a s ohledem na značnou vytíženost tohoto úseku jak ze strany cyklistů, turistů a místních, zejména v letních měsících, vítáme jakýkoliv posun k vlastní komplexní realizaci. Z důvodu špatného technického stavu cyklostezky už loni Obec Žiželice zrealizovala částečnou opravu.

Co bylo třeba v přípravě řešit?
Od roku 2019 intenzivně spolupracujeme s projektanty, zástupci kraje i s Městským úřadem v Žatci. Řešila se například nutnost kácení stromů a jejich náhradní výsadba, budoucí příjezdy k domům a zahradám v době stavby, zachování příjezdu hasičů k řece v případě požáru či soulad skutečného stavu parcel s katastrem nemovitostí.

Sama ve Stroupči bydlíte. Jak se tamní lidé na stavbu cyklostezky dívají?
Zájem o cykloturistiku a samotnou turistiku rok od roku stoupá. To se projevuje i ve Stroupči. Zvýšený pohyb osob s sebou přináší větší nároky na prostředí. Došlo k nárůstu množství odpadků, proto jsme loni rozmístili další odpadkové koše a zvýšili frekvenci vývozu, spustili zkušební provoz občerstvení u cyklostezky a postupně upravujeme i parkovací plochy pro rybáře, turisty a návštěvníky Stroupče.