„O víkendu jsme začali vrtat piloty pro nový most přes údolí Hutné na silnici I/27 u obce Žiželice, kde budujeme obchvat. Od poloviny května bude stavba probíhat za úplné uzavírky,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Kamila Zahálková. „Uzavírka bude trvat po celou dobu stavby,“ dodala. Zprovoznění obchvatu Žiželic plánuje ŘSD v roce 2026, zřejmě v jeho první polovině.

Kudy povedou objízdné trasy, rozhodnuto zatím nebylo. Pro osobní auta jsou ale dvě možnosti – přes Hořetice a Hrušovany nebo přes Staňkovice. Tam ale průjezd obcí bude komplikovat rekonstrukce vodovodu v Postoloprtské ulici, jež je v plánu od dubna do konce letošního října.

V rámci výstavby nového, tříkilometrového obchvatu Žiželic se počítá nejen s 380 metrů dlouhým a 30 metrů vysokým mostem, ale i úpravou silnice I/27 nad obcí v současné trase. Ta se narovná a rozšíří, směrem na Most přibude „předjížděcí“ pruh. Z toho důvodu na řidiče nyní čeká dlouhá uzávěra.

Ilustrační foto
Průjezd Staňkovicemi na několik měsíců zkomplikují práce na vodovodu

Stavba za 783 milionů korun byla zahájena v srpnu 2022, jde o první velkou akci v Ústeckém kraji, kterou ŘSD staví metodou Design & Build. Tedy vybraný uchazeč stavbu nejprve vyprojektuje a potom postaví. „Na této stavbě zhotovitel nejdříve vybudoval přístupové cesty a provedl geotechnický průzkum včetně monitoringu. Na základě získaných údajů a dat vypracoval projektovou dokumentaci. A nyní probíhají samotné stavební práce,“ přiblížila Kamila Zahálková.

Zhotovitelem je sdružení firem Silnice Group, Eurovia CS, SMP CZ, Valbek a Geofos. Nový obchvat přinese řidičům rychlejší a bezpečnější cestu, obyvatelům Žiželic úlevu od intenzivní tranzitní dopravy.

Mohlo by vás zajímat: Bobři u Nechranic působí problémy. Povodí Ohře je stěhuje k dolu na Mostecko

Zdroj: Deník/Petr Kinšt