Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v pondělí odpoledne zkontrolovali potraviny v žateckém supermarketu Norma. Žádná zkažená kuřata už nenašli, pracovníci obchodu je vyřadili z prodeje. Na prodej zkažených kuřat upozornil inspekci i vedení prodejny náš deník.

Prodejna v pondělí ráno nabízela mezi chlazenými produkty zkažené zapáchající kuře, se zeleným masem na některých místech. V chladícím boxu bylo vadných kuřat naskládáno několik kusů. Naše redaktorka kuře jako důkaz osobně zakoupila, prodavačka u pokladny se nad stavem zboží nepozastavila a zkažené kuře normálně prodala.

Poté jsme obratem upozornili Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Vyhledali jsme též vedení prodejny, které chybu uznalo a zákazníkům se omluvilo. Inspektoři provedli kontrolu v ten samý den odpoledne, pár hodin po našem ohlášení. „Inspektoři zkontrolovali kuřata uváděná do oběhu, a to Vodňanské kuře bez drobů s datem spotřeby do 30. srpna a Vodňanské kuře – kuřecí řízky s datem spotřeby do 28. srpna. Kontrolovali drůbež především podle vzhledu a vůně. Potraviny byly v pořádku. Také při kontrole tzv. úchovných teplot nebyly zjištěny nedostatky,“ informoval tiskový mluvčí inspekce Ivo Klemeš.

K likvidaci bylo určeno osm vadných kuřat

„Podnět ke kontrole se týkal Vodňanského kuřete bez drobů s datem spotřeby do 28. srpna. V době kontroly již nebyla tato potravina v prodeji. V zázemí prodejny však bylo umístěno osm kusů kuřat v přepravním obalu pro potraviny určené k likvidaci. Potravina byla vyřazena z prodeje dopoledne po upozornění reklamujícího spotřebitele,“ dodal I. Klemeš.

Zaměstnanci prodejny všechna závadná kuřata stáhli z prodeje hned po reklamaci naší redaktorky. Zástupkyně vedoucího prodejny se ten samý den omluvila všem zákazníkům. „Ještě se nám nestalo, že by si někdo na stav potravin stěžoval. Všem zákazníkům se velmi omlouváme,“ uvedla v pondělí Věra Chomátová, zástupkyně vedoucího žatecké Normy. Prodejna byla připravena vrátit peníze všem postiženým zákazníkům.

Žatec: Zkažená kuřata