Tisícům domácností v Lounech, které jsou napojené na centrální zdroj, zlevní cena tepla. Důvodem je klesají cena ropy na světových trzích.

Společnost Energie holding, která dodává teplo do zhruba 4700 domácností v Lounech, jej od 1. ledna zlevní o 23 korun za jeden GJ. Lidé tak místo 661 korun budou platit 638 korun za odebraný GJ tepla.

„Domácnosti v Lounech tedy při běžné spotřebě 40 GJ za rok ušetří asi 920 Kč,“ uvedl Bohumír Fíla, předseda představenstva společnosti Energie Holding, která ve městě teplo vyrábí a dodává. „Důvodem ke snížení cen v Lounech je klesající cena ropy, která se přímo promítá do ceny topných olejů,“ vysvětlila Pavla Kulhavá, mluvčí společnosti MVV Energie, jež Energii Holding vlastní.

Společnost Energie Holding dodává teplo do většiny domácností v Lounech, včetně největších sídlišť Hrnčířská, Nad Tratí a západního sídliště. Teplo vyrábí hlavně prostřednictvím centrální mazutové kotelny na západním okraji města a v dalších devíti lokálních plynových zdrojích na sídlištích a v centru města.

Energie Holding přitom nedávno ceny tepla v Lounech zdražila, a to z 562 na 662 korun za jeden GJ. (Čtěte ZDE)

To se nelíbilo Okresnímu stavebnímu bytovému družstvu (OSBD) v Žatci, jež v Lounech spravuje tisíce bytů. Podalo proto podnět k Energetickému regulačnímu úřadu kvůli zdražení cen tepla ve městě. „Avizované snížení cen tepla v Lounech bereme jako minimum, ale aspoň něco. Počkáme si na rozhodnutí Energetického regulačního úřadu a pak uvidíme,“ sdělil včera Deníku Jiří Jirák, ředitel OSBD v Žatci.

Bytové družstvo podalo podnět k Energetickému regulačnímu úřadu také kvůli zdražení cen tepla v Postoloprtech. Tam kvůli rostoucí ceně zemního plynu v letošním roce oproti loňsku stouply jeho ceny o 37 procent na 653 korun. V Žatci lidé platí za teplo kolem čtyř stovek za jeden GJ.