Stanislav Novotný ze Žatce má desítky let zahrádku na jednom z míst u řeky. A desítky let zároveň řeší, jak odradit vandaly a zloděje od nezvané návštěvy na svém pozemku.

„Ostnaté dráty, dřevěné okenice, pevné zámky - nic nepomáhá. Zahrádku mám relativně dobře zabezpečenou, lépe než někteří sousedé, ale přesto už pětkrát jsem řešil škody po krádežích a ničení mých věcí," říká. Ukradli mu mj. nářadí, okurky a jiné plodiny, poškodili plot, dveře, část skleníku.

Nespokojených zahrádkářů je mnohem více. Teď se rozhodli, že krádeže a vandalství v poslední době narostly do takové míry, že je potřeba s problémem něco razantně udělat. V závěru listopadu napsali petici zastupitelstvu a radě města Žatce, v níž vyzývají vedení města k celé řadě opatření v oblasti zahradních kolonií. „Jako občané tohoto města, kteří mají důvěru v jeho orgány a v lidi, které jsme si zvolili k zastupování na radnici, žádáme, aby město přijalo kroky ke zlepšení bezpečnostní situace v oblasti všech zahradních kolonií v Žatci. Zloději a vandalové řádí prakticky všude," uvedl Miloslav Horák, předseda jedné ze základních organizací Českého zahrádkářského svazu v Žatci.

Čtyřicet hektarů na okrajích Žatce

V Žatci je těchto organizací dvaadvacet a zahrádkáři obhospodařují 40 hektarů pozemků na okrajích města. Celkem je v Žatci sdruženo v Českém zahrádkářském svazu 660 lidí, aktivních členů ČSZ.

Zahrádkáři chtějí mimo jiné, aby tematika krádeží a ničení majetku v zahradních oblastech byla projednána jako samostatný bod na schůzích zastupitelstva či rady města a aby z těchto jednání vzešla konkrétní opatření ke zlepšení situace. Zahrádkáři požadují častější přítomnost městské policie v problémových místech a také větší vstřícnost ze strany policistů při vyšetřování krádeží. „Chceme, aby nám policisté skutečně pomohli, aby nedávali najevo neochotu a nebrali tyto věci jen jako neosobní administrativní úkony," upřesnil Miloslav Horák.

Policisté rok co rok řeší v zahradních koloniích desítky událostí, často i několik během jednoho týdne. Stovky dalších krádeží či ničení majetku s nižší škodou zahrádkáři ani nehlásí; nechtějí se zdržovat psaním protokolů a poškozené věci si raději rychle opraví sami. Naposledy policisté na začátku listopadu úspěšně dopadli 31letého muže ze Žatce, který se v průběhu léta vloupával v žateckých zahrádkářských koloniích do chat. Policisté mu prokázali třináct těchto skutků. „Teď mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky," řekla mluvčí Policie ČR v Lounech Jaromíra Střelcová.

Zahrádkáři však vyzývají město ke krokům, které by přispěly hlavně k prevenci - tedy takovým opatřením, aby pachatelé s nekalými úmysly v zahrádkách krást a ničit vůbec nemohli. To by samozřejmě určitě uvítala i policie, neboť pak by nemusela tyto věci vůbec začínat vyšetřovat.