Od začátku letošního roku mají řidiči možnost dát na svá auta značky na přání. V okrese Louny ale za první tři měsíce nezaznamenali úředníci žádný velký zájem, šoféry v regionu značky na přání příliš nelákají, žádají o ně velmi málo.

V celém okrese Louny bylo od ledna do konce března zažádáno o dvacet čtyři značek na přání. Nejvíce v Žatci. „Vydali jsme celkem čtrnáct značek na přání, jedna další je ve fázi výroby," odpověděl na dotaz Deníku Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravy na žatecké radnici.

Připomeňte si: O značku na přání je zájem v Lounech, v Žatci a Podbořanech ne

Z patnácti značek na přání tam ale deset využívá přímo radnice na svých služebních vozech a na autech městské policie. Fungují podle vedení Žatce také jako propagace a městský rozpočet tato změna nestála nic, od plateb za značky je totiž radnice zcela osvobozena. Nové, na přání, tak nestály Žatec ani korunu.

V Lounech devět přání

Značky na přání vydávají také úředníci v Lounech. „Zatím jsme vydali devět značek na přání," uvedla Jana Dvořáková, vedoucí správního odboru lounské radnice.

Nejmenší zájem, vlastně spíš žádný, zaznamenali v Podbořanech. Nula, hlásí počet vydaných. „Dosud u nás nebylo zažádáno o žádnou značku na přání. Značky na přání zaznamenaly svůj boom, ale ne v našich končinách," sdělila Hana Smržová z odboru dopravy na Městském úřadě v Podbořanech.

Po celé republice přitom v prvních měsících bylo vydáno už téměř 3 400 značek na přání. V prvních týdnech zaznamenali úředníci stovky žádostí denně. Vůbec první značka byla v lednu vydána ve Valašském Meziříčí. Okresu Louny se ale tento velký zájem vyhnul. Je velmi malý. Potvrzují to všechny radnice. Vždyť když odečteme značky žatecké radnice, zažádali šoféři za tři měsíce jen o čtrnáct značek na přání. „Při počtu devíti značek za tři měsíce nelze hovořit o zájmu, spíše o nezájmu," myslí si Jana Dvořáková z lounské radnice. Za pravdu jí dává i Jiří Dobruský ze Žatce.

Hlavně číselné kombinace

A jaké nejzajímavější značky byly v okrese Louny vydány? Jeden z motocyklů v Žatci už jezdí se značkou T0 REBEL. Auto v Lounech s BE1 HAPPY. Ostatní pak hlavně chtějí různé číselné kombinace. Řidiči jinde po republice si dávají na značky například jména, přezdívky, názvy firem nebo také oblíbené kombinace čísel.

Značka na přání ale není úplně levnou záležitostí a právě cena prý nejvíce odrazuje řidiče. Případní zájemci o registrační značku na přání totiž musí zaplatit deset tisíc za jedno auto. Jedna značka přijde na pět tisíc korun. Vláda a parlament schválily novelu zákona v loňském roce. Platit začala od začátku letošního roku. Politici tak vyšli vstříc volání po možnosti mít na značce oblíbená jména, názvy, označení a podobně. Očekával se zájem hlavně ze strany podnikatelů a motonadšenců.

Značka pro auto musí mít osm znaků, pro motocykl sedm, na moped pět. „Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen," řekl Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy. 

I tady jsou pravidla

Značky na přání mají i dalších několik omezení. Nesmí tam být speciální znaky, hanlivá a rasistická slova, nesmí také obsahovat některá lehce zaměnitelná písmena nebo znaky. „Konečné posouzení a schválení textu značky na přání bude na rozhodnutí příslušného úřadu. Registr vozidel zároveň pohlídá, aby nebyly vydány dvě totožné značky na přání," doplnil mluvčí ministerstva.

Značky na přání oslovily také některé radnice. Například Cheb, ale také Žatec. Města, jak už jsme psali, za značky neplatí. Žatec označil nově hned deset svých vozidel. Sedm služebních, která jezdí s označením MU1 ZATEC až MU7 ZATEC, a tři vozidla městské policie. Na nich jsou značky MP1 ZATEC až MP3 ZATEC. Mají podle vyjádření radnice sloužit i jako reklama města.

Čtěte více: Přijíždí MU1 ZATEC… Auta žatecké radnice mají nové značky