Sklizeň obilovin se pomalu chýlí ke konci. Kvůli suchému počasí jsou výnosy mnohem nižší než v jiných letech. „K pondělku, kdy se provádí šetření sklizně, bylo sklizeno: pšenice ozimá 96%, pšenice jarní 77%, ječmen ozimý 98%, ječmen jarní 83%, žito 53%, oves 20%, triticale 90% a řepka 99%. Žně jsou téměř u konce.

Zemědělci se nyní pustili do sečení horších pozemků, které jsou zasaženy suchem,“ informovala Jana Nováková, ředitelka Okresní agrární komory Louny. Ztráty se odhadují na 100 milionů Sklizeň je horší než v jiných letech. „Letošní suché počasí výrazně sklizeň ovlivnilo, hlavně na Žatecku a Podbořansku, kde se výnosy ozimých obilovin pohybovaly od 1,5 tuny do 2,5 tuny na hektar.

U jařin je situace daleko horší, tam se hektarové výnosy pohybují od 0,5 tuny do 1,6 tun na hektar. Některé plochy zemědělci rovnou zaorávali. Na Lounsku je situace o malinko lepší, ale ani tam výnosy nedosahovaly běžný průměr okresu,“ říká J. Nováková. V loňském roce se výnosy u ozimého ječmene a pšenice pohybovaly kolem 3,5 tuny na hektar a u ječmene a pšenice jarní byla situace obdobná.

Ztráty se odhadují na téměř 100 milionů korun

„Při jednání na začátku července jsme hovořili o více než 12 tisící poškozených osetých hektarů. Ovšem, až když stroje při žních vjely do polí, ukázaly se větší ztráty. Tento výpadek výrazně ovlivní ekonomickou situaci zemědělských podniků a ani vyšší výkupní ceny za obilí nepokryjí tento výpadech. Předběžný odhad škod obilovin a řepky se pohybuje v rozmezí 80 až 100 milionů korun,“ uvedla J. Nováková.

Zemědělci hledají pomoc. Ministr zemědělství Petr Gandalovič v červnu přijel a prošel si se zemědělci postižené pozemky. Od té doby proběhla po linii Agrární komory jednání, jak zemědělcům pomoci. „Psali jsme ministru i předsedovi agrární komory dopis a žádali o pomoc. Nabízeli nám odklad nájmu za státní půdu, ovšem to většině zemědělců jejich problémy neřeší. Jedním z řešením by mohlo být, kdyby nám stát poskytl bezúročnou půjčku s desetiletou splátkou a pro řádné plátce poskytl bonifikaci,“ dodala J. Nováková.