Na základně ve třech směnách slouží 34 profesionálních hasičů včetně velitele, vyjíždět budou k požárůma dalším mimořádnostem do továrny Nexen i dalších fabrik v zóně Triangle, ale i k událostem v okolí. K náplni jejich práce patří také odstraňování následků dopravních nehod na dálnici D7 Praha – Chomutov a okolních silnicích.

Na každé směně slouží jedenáct hasičů. „Stanice má dvě výjezdová družstva. Jedno v počtu šesti hasičů je určeno pro Nexen, druhé v počtu pěti pro standardní výjezdy do okolí,“ vysvětlil ředitel HZS Ústeckého kraje Roman Vyskočil.

Díky nové stanici, která je čtvrtou v okrese Louny, se výrazně zkrátily dojezdové časy k zásahům do oblasti na rozhraní Žatecka, Lounska, Mostecka a Chomutovska.

Hasiči na stanici působí delší dobu, připsali si už několik zásahů. V pondělí například odstraňovali následky havárie kamionu s pískem, který se převrátil na blízké křižovatce. V únoru se podíleli na likvidaci požáru bývalého zemědělského statku v Záhoří u Žatce.

Výstavba stanice, kterou hradil Ústecký kraj, vyšla na 97 milionů korun. „Kraj neustále pracuje na zvýšení obsazenosti zóny Triangle a jejím dalším rozvoji. Jako její majitel má také zájem na zlepšování podmínek k zajištění ochrany života a zdraví lidí i majetku,“ sdělil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Platily stát a Nexen

Dalších 36 milionů stálo vybavení stanice včetně nákupu vozidel, techniky nebo zásahových kompletů pro hasiče. O tyto náklady se půl na půl podělily HZS, tedy stát, a společnost Nexen. „Přestože náš závod v zóně Triangle bude splňovat nejpřísnější bezpečnostní a ekologické standardy, jsme rádi, že se pro případ potřeby můžeme plně spolehnout na jednotku této hasičské stanice. Věříme však, že jejich zásah nebude nutný,“ uvedl prezident společnosti Nexen Tire Europe Eung Young Lee.

Ta je v zóně Triangle největší továrnou, začíná s výrobou pneumatik pro osobní auta. Společnost Nexen se bude zároveň finančně podílet na provozu stanice. „Hasiče budeme brát jako naše zaměstnance,“ řekl Eung Young Lee.

Společnost Nexen darovala stanici bronzový zvon se znakem svatého Floriána, patrona všech hasičů. Je na něm vyobrazen také symbol Žatecka – chmelová réva.

Nová hasičská stanice Bitozeves pojmenovaná podle obce, v jejímž katastru leží, je vybavena dvěma velkými zásahovými auty, dopravním a velitelským vozidlem, nechybí kontejner na pěnidlo, zařízení pro hašení oxidem uhličitým a další technika. „Některé vybavení bylo pořízeno pro případné využití v podmínkách Nexenu,“ připomněl krajský ředitel hasičů Roman Vyskočil.

Třicítka profesionálů našla v nové budově potřebné zázemí, stanice se od začátku stavěla podle jejich požadavků. „Vybavení je velmi moderní. Máme tady třeba počítačem řízené sušení hadic,“ přiblížil velitel stanice Petr Pospěch. Nechybí lezecká stěna a další prvky pro výcvik nebo venkovní sportoviště. „Pro hasiče je důležité udržet si fyzickou kondici,“ vysvětlil.

Výstavba stanice začala loni na jaře, hotová byla na podzim. Její oficiální otevření se podle původních předpokladů pozdrželo, řešily se některé vady při stavbě a technické problémy. Vyrostla v lokalitě Triangle city.

V sousedství je další zázemí zóny včetně administrativní budovy, jídelny nebo ubytovny pro 246 lidí. Městečko se má ještě rozrůstat, letos tam Ústecký kraj plánuje dokončení výstavby komunikací.