Až v jihoamerickém Chile, hornaté zemi vzdálené od nás přes 12 tisíc kilometrů, zněly české texty a česká hudba při zajímavém koncertu. Postarala se o to výprava ze Základní umělecké školy Louny, jejíž členové zpívali v prostorách českého velvyslanectví.

Čtyři mladí zpěváci se s dvoučlenným dospělým doprovodem vydali na dalekou cestu v závěru října, domů se vrátili na začátku listopadu. Součástí byla dvě mezipřistání v New Yorku a pak v Atlantě, spojená i s prohlídkami těchto měst. Potom už skupina dorazila do cílové země - Chile.

"Letos to pro nás byla už druhá zahraniční cesta, která byla součástí projektu s názvem K čemu slunce, když není den. V září naši žáci zpívali v Nizozemí a nyní jsme se vydali do Chile," upřesnila Jindřiška Riedlová, ředitelka ZUŠ Louny.

"Cesta byla náročná. V New Yorku jsme měli přestávku 17 hodin a mohli jsme si díky tomu prohlédnout některé zajímavé části města - Brooklyn Bridge, Manhattan, Ground Zero, Empire State Building. Do Santiaga de Chile jsme přiletěli dva dny po odletu z ČR," vzpomíná ředitelka.

Výprava z Loun byla ubytována v prostorách českého velvyslanectví a měla na místě několik dní na to, aby mohla obdivovat krásy chilské přírody. "Viděli jsme laguny s plameňáky, sopky i barevné štíty And, které v těchto místech dosahují výšky až 6500 metrů nad mořem. Navštívili jsme také rozlehlé gejzírové pole a romantické útesy na pobřeží, o které se tříštily vlny Tichého oceánu," vypráví Jindřiška Riedlová.

V den státního svátku 28. 10. pak proběhl zmiňovaný slavnostní koncert na velvyslanectví České republiky v Chile. Mladí umělci z Loun zpívali lidové písně a dále autentické texty dětí z terezínského ghetta v době války, které loni zhudebnil skladatel Daniel Dobiáš v rámci uvedeného projektu K čemu slunce, když není den? Projekt mj. podpořilo Ministerstvo školství ČR a Státní fond kultury. Jeho součástí je řada koncertů, vydání CD s nahrávkami ze studia ZUŠ Louny, v nichž zpívají i někteří známí čeští herci, vytvoření výukových materiálů pro další školy. Celý projekt uměleckou formou připomíná hrůzy války a holocaustu a je vhodně sestaven zejména pro nejmladší generace.

Na skok za Nerudou

Návštěvníci z Loun si v Chile proběhli ještě také dům básníka, diplomata a politika, nositele Nobelovy ceny za literaturu Pabla Nerudy, který si zvolil umělecké jméno podle slavného českého tvůrce Jana Nerudy. Potom se už s přestávkami v Atlantě a Paříži vrátili domů. "Byl to výlet plný úžasných a nezapomenutelných zážitků. Chtěla bych za celou školu poděkovat skvělým pracovníkům českého velvyslanectví v Chile, především velvyslanci Josefu Rychtarovi a konzulovi Adamu Piňosovi, kteří se o nás perfektně starali," dodala Jindřiška Riedlová.