Volný vstup na zámek, do muzea i dalších památek, poděkování myslivcům, fotbalistům i dalším místním občanským spolkům, bohatý kulturní a společenský program pro děti i dospělé návštěvníky, nepřeberné množství stánků s občerstvením i atrakcemi pro děti – to vše nabízí tradiční oblíbená zámecká slavnost v Zschopau, okresním městečku v srdci Krušných hor, které leží v údolí stejnojmenné řeky.

Město s jedenácti tisíci obyvateli udržuje v rámci Evropy bohaté partnerské styky a jedním z jeho partnerů jsou i severočeské Louny. Však také lounská radnice měla na německých slavnostech svůj stánek se suvenýry, o kus dál se zase prodávalo pivo Louny.

Slavnosti proběhly uplynulý víkend, program byl nabitý od pátku až do neděle. Na podiu vystoupil i hudební soubor Beruška – rovněž z Loun. Saské město nabízí mnoho lákadel i v době mimo slavnosti. Turisté obdivují krásně upravený zámek, staré náměstí s tržištěm, kostel. Nad městem se tyčí lyžařská sjezdovka. Autem jste v Zschopau za chvíli, z Loun je to asi 80 kilometrů. Časově je to jako jedna cesta do Prahy.