„Ztratila jsem dětský kočárek, máte ho?“ Ač tato slova zní téměř neuvěřitelně, i s takovou otázkou se může někdo obrátit na radnici v Žatci. Tamní ztráty a nálezy totiž takový „unikát“ mají. Našla se ale i motorka nebo kompletní dámské spodní prádlo. Lidé, kteří se o nálezy v Žatci a Lounech starají ročně evidují stovky nových přírůstků.

V Žatci mají v současné době přes sto padesát nálezů. Uskladněné jsou na přibližně čtyřiceti metrech čtverečních. „Někdy přijdou lidé s novou věcí několikrát do týdne, jindy zase měsíc nebo dva nic nemáme,“ říká Hana Durstová, která má ztráty a nálezy na starosti na žatecké radnici.

Podobné to má i Jarmila Zeibichová z Městského úřadu v Lounech. „Ročně máme vždycky kolem stovky nálezů. Letos je to zatím osmnáct předmětů. Klíče, peněženky, nejrůznější doklady, mobilní telefon,“ vypočítává úlovky roku 2009 lounská úřednice.

Právě klíče, doklady, batohy, jízdní kola a mobilní telefony jsou na obou úřadech nejčastějšími nálezy. „I v dnešní době se najdou poctiví nálezci a odevzdají peněženky i s finanční hotovostí. Ti, kteří je ztratili, byli při vrácení nálezu samozřejmě mile překvapeni,“ pokračovala Zeibichová s tím, že se jednalo o 2 044 korun, 200 korun a ve třetím případě o 570 korun.

Motorka čeká už více než rok

Na radnicích, v místnostech určených pro skladování ztracených a nalezených věcí, se ale skrývá i několik „pokladů“. Lidé totiž zapomínají často a podle úředníků téměř všechno. Třeba v Lounech mají zcela novou satelitní parabolu, kterou někdo našel na parkovišti na Mírovém náměstí.

Skvosty mají i v Žatci. „Už od roku 2007 tu máme motocykl značky Malaguti,“ usmívá se Hana Durstová a ve výčtu kuriozit pokračuje. „Mezi nálezy je také kompletní dámské spodní prádlo nebo dětský kočárek i s malým oblečením a fotkou dítěte z ultrazvuku, ještě v břiše maminky.“

A co vůbec do ztrát a nálezů můžete přinést? „Prakticky vše, co někdo ztratil. Drobné, ale i rozměrné věci, jízdní kola, cennosti,“ vypočítává jen malou část možných předmětů Hana Durstová.

„Musí to být věc nalezená na území města, u které se lze domnívat, že ji někdo ztratil. Určitě nejsme úložiště starého a nepotřebného materiálu,“ dodává její kolegyně z Loun Jarmila Zeibichová.