Telefon za 40 korun, dámské hodinky za 80, pěkná pneumatika k osobnímu autu rovněž za 40 nebo zachovalý dětský kočárek za 160 – takové věci v uvedených cenových relacích se daly pořídit v sobotu 9. října dopoledne na žatecké radnici.

Město letos už potřetí uspořádalo prodej předmětů, které má ve svých skladech evidované jako ztráty a nálezy a k nimž se nejméně půl roku po nalezení nepodaří najít původního majitele.

Mezi nabízenými věcmi suverénně vedla jízdní kola. Zájemci jich měli na výběr nejméně deset a ceny byly opravdu lidové – zhruba od jedné do tří stovek podle zachovalosti výrobku.

„Podobné kolo jsem přibližně před půl rokem ztratil, zmizelo mi před domem. Takže jsem rád, že si tu dnes mohu vybrat nové,“ říkal spokojeně Milan Harajda, jenž pečlivě obešel a posoudil všechny bicykly a pak si vybral jeden za 120 korun.

O nabízené věci byl zájem prakticky ihned po otevření radnice, kde v sobotu probíhal mimořádný úřední den. „Otevřeli jsme v osm ráno a vlastně hned obratem jsme prodali jeden telefon a jeden digitální fotoaparát,“ řekla mi asi deset minut po osmé Vanda Pavelková z městského úřadu, která vystavené předměty prodávala. Fotoaparát stál dvě stovky.

Nalezené věci, k nimž se nikdo nehlásí, přivážejí na městský úřad strážníci, jindy je nosí samotní obyvatelé města. Zákon říká, že když se o nalezenou věc její vlastník do půl roku nepřihlásí, stává se majetkem města či obce. Město dál s nimi může nakládat, jak chce – prodat, vyhodit, zlikvidovat, darovat či použít v nějaké městské organizaci, například škole.

Mezi nalezenými předměty, jež lidé po Žatci „zapomenou“, se občas objeví i různé kuriozity. Například vrtačka, lustr či zubní protéza.