Předpokládaným úspěchem hnutí ANO skončily víkendové komunální volby v Žatci i Lounech. V obou městech je vyhrálo. Zatímco v Žatci má potenciál mít svého starostu či starostku, v Lounech se může opakovat situace po minulých volbách, kdy ANO s ČSSD vyhrály, skončily ale spolu s komunisty v opozici.

Dosavadní koalice v lounském zastupitelstvu má totiž opět většinu. Koalice Pro lepší Louny, Louny spolu, ODS a Unie pro sport a zdraví mají dohromady 15 z 29 hlasů, s Volbou pro město dokonce 17.

„Sešli jsme se s ODS, která nám je programově nejblíž a dohodli jsme se na společném postupu našich osmi zastupitelů. Oslovíme Louny spolu a Unii pro sport, poslechneme si názor vítězné ANO. Variant, jak vytvořit v Lounech koalici, je několik,“ sdělil Pavel Janda z koalice Pro lepší Louny. „My jsme pro pokračování současné koalice,“ sdělil Jan Žalud, lídr kandidátky Louny spolu.

Zajímavostí je, že do zastupitelstva v Lounech se dostalo všech devět kandidátek, které ve městě do voleb vstupovaly. Jednání v nejbližších dnech ukáží, zda koalice bude v Lounech dál pokračovat, zda starosta Radovan Šabata ve funkci zůstane a kdo nahradí na pozici jeho zástupce Jana Čermáka, který ve volbách už kvůli svému věku nekandidoval.

Oproti tomu v Žatci má vítěz voleb, hnutí ANO, daleko větší vyjednávací možnosti. Vyhrálo přesvědčivě, má šest mandátů. K nadpoloviční většině v zastupitelstvu jich potřebuje dalších pět. „Každého si poslechneme. Nemáme teď dané, koho v zastupitelstvu preferujeme a naopak s kým nechceme spolupracovat,“ sdělil Radim Laibl, lídr kandidátky ANO.

Otázkou ovšem zůstává, zda bude starostou v Žatci on, nebo bude pokračovat Zdeňka Hamousová. Ukáží vyjednávání po volbách.

Ty v Žatci přinesly velký ústup levice. Blok komunistů a sociálních demokratů měl v zastupitelstvu velkou sílu, k většině mu scházelo v minulých letech jen pár hlasů. Vnitřně rozložená ČSSD se do zastupitelstva v Žatci nedostala, a to ani její bývalí členové, kteří postavili vlastní kandidátku. Komunisté také ztratili hodně hlasů, v zastupitelstvu mají jen tři mandáty. Ztratila i Volba pro město, takže zastupitelstvo v Žatci projde výraznou proměnou. Z 21 lidí zůstane jen osm. Ve funkci končí třeba místostarostka Jana Nováková.