„Ze všeho nejvíc by mě potěšilo pod stromečkem nějaké živé zvířátko." Tahle věta s toužebnou intonací často zaznívá z úst zejména menších dětí v období před Vánocemi.

Jaké domácí mazlíčky si malí i ti větší nejčastěji přejí? A jaká zvířata se nejčastěji nakupují jako dárek? Co všechno ale pak takové „živé dárky" potřebují, aby celá věc nakonec nedopadla špatně a neskončila i dětskými slzami?

„Obecně platí, čím je mladší dítě, tím chce menší a mazlivější zvířátko. Pro starší děti ve věku přibližně od deseti let už lidé kupují nejčastěji terarijní zvířata, rybičky, želvy. Děti čerstvě školou povinné často chtějí králíky, morčata, ale i potkany. Potkan je přitom velmi inteligentní hlodavec a dá se snadno ochočit. Nejmenší předškoláci často chtějí křečky nebo osmáky. Jen během tohoto týdne jsme prodali dvanáct osmáků," prozradila na dotaz Deníku své zkušenosti Jana Srpová, manažerka prodejny Super zoo v nákupní zóně nad Kauflandem v Žatci.

Kateřina Dlouhá

Jak to vidí děti?

Její slova nepřímo potvrzují i malé školačky ze Žatce šestiletá Kateřina Dlouhá a sedmiletá Marie Macáková. „Doma už mám šneka. Pod stromeček bych si teď přála morče," řekla Katka. „Moje sestra Anička má křečka a já bych chtěla zase králíka," doplnila Maruška.

Starat se o živého tvora je však velká zodpovědnost. „Jako prodavačky jsme všechny proškolené. Zvířata nejen prodáváme, ale už je přímo připravujeme k domácímu chovu. Každý den si většinu z nich bereme do ruky, mazlíme se s nimi. Všem zájemcům také musíme umět kvalitně poradit, jak má s každým zvířecím druhem správně zacházet," uvedla Jana Srpová. Do ruky přitom bere krásnou zlatožlutou agamu. Než ji vrátí do terária, ještě ji lehce políbí.

Markéta NguyenVybírejte podle náročnosti a času, který na zvířata budete mít - tak zní rada manažerky obchodu se zvířaty. Co když se vaše děti o mazlíčky starat jednou přestanou? Pak bude péče na vás dospělých.

Někdy může péči o dané zvíře zkomplikovat i alergie. „Stalo se, že se nám vrátilo morče, protože v rodině byl alergik. Ale děti tak úplně nesmutnily místo něj si pořídily rybičky," líčí Jana Srpová.

Zájem o psy už je trochu menší

Doba, kdy děti chtěly pod stromeček hlavně psa nebo kočku, ta je už několik let pryč, říká vedoucí obchodu. To potvrdila i nedávná malá anketa Deníku s dětmi. Z osmi dětí dotázaných v Žatci na „vánoční zvíře" jen jedna dívka odpověděla, že by si přála psa.

Marie Macáková„Zrovna jsme se přistěhovali z Chomutova. Právě kvůli stěhování mít doma zvíře nemohu. Ale kdybych opravdu mohla zvíře mít, nejvíc bych si přála psa. Rodiče mi to však nedovolí," sdělila dvanáctiletá Markéta Nguyen.

„Možná si lidé více uvědomují velkou zodpovědnost při chovů psů a nechtějí, aby skončili v útulcích, pokud by se vánoční nákup nepovedl," domnívá se Jana Srpová.

Ostatně žatecká prodejna Super zoo pravidelně pomáhá právě útulku pro opuštěná zvířata v nedalekém Jimlíně. Například loni se v Žatci do dobročinné akce zapojilo přes šedesát lidí, kteří tam pro útulek dobrovolně nakoupili krmivo, pamlsky, ale také obojky a misky celkem za 5600 korun. Kromě drobných zvířat odborníci v prodejně nabízejí i krmivo pro ně a veškeré další různé pomůcky k chovu.

Alla Želinská